Trocha alobalu se postará o problém, se kterým se doma v kuchyni trápí každý

Fotografie: Pixabay

Běžné mytí nádobí je hračka, ovšem odstraňování zaschlého tuku z pánví a hrnců už tolik ne. Můžete ale zkusit tento jednoduchý trik, díky němuž to půjde lehce.

Každodenní boj s pánvemi v kuchyni a jejich čištění je pro spoustu lidí noční můrou. Je to zdlouhavé a občas i dost namáhavé. Obzvlášť když jsou tuky zaschlé už moc dlouho, jejich odstranění je pak o to těžší. Vaším spojencem v takovém případě se může stát hliníková fólie neboli alobal. I když jste ho dosud dost pravděpodobně používali jen k uchovávání potravin nebo při pečení, je čas se na něj podívat i jako na pomocníka při úklidu.

Čištění pánve za pomoci alobalu

Hliníková fólie se nejčastěji používá při pečení nebo na balení potravin, aby vydržely déle čerstvé. Má dvě strany, lesklou a matnou, a každá má jiné vlastnosti. Lesklá strana izoluje a odráží teplo, matná ho naopak pohlcuje. Obě strany hliníkové fólie jsou užitečné zejména při vaření a pečení. Když chcete jídlo uchovat teplé, stačí ho přikrýt alobalem, lesklou stranou zevnitř a matnou stranou zvenčí. V tomto případě se teplo odrazí od fólie a vrátí se do jídla a ohřeje ho.

Pokud chcete vyčistit pánev a vyzkoušet tento chytrý a účinný trik s alobalem, postup je naprosto snadný. Uřízněte kousek alobalu a zmačkejte ho do kuličky asi o velikosti ořechu. Poté vezměte znečištěnou pánev a za pomoci alobalové kuličky začněte nečistoty na pánvi třít. Během pár minut se zaschlé nečistoty začnou odlupovat. Pro lepší a rychlejší výsledek můžete do pánve před čištěním nalít trochu horké vody a mycího prostředku.

Další použití hliníkové fólie

Hliníková fólie se dá použít i v mnoha dalších případech. Díky ní můžete například účinně vyleštit a vyčistit myčku na nádobí. Hliníkovou fólii stačí opět srolovat do koule a myčku připravit a vyklidit z ní veškeré nádobí. Znečištěný povrch v myčce stačí přetřít, aby se odstranily zaschlé zbytky. Jedná se o osvědčený domácí způsob čištění i trouby nebo grilu. Zachrání i spálenou žehličku na oblečení. Nezapomeňte ji však předtím odpojit od napájení a vychladit.

Fotografie: Pixabay

S alobalem se také můžete postarat i o vaše stříbrné šperky nebo nádobí a pořádně je vyčistit od špíny, aby se krásně leskly. Do misky stačí nalít vodu, přidat mořskou sůl a nechat ji pořádně rozpustit. Poté do roztoku přidejte kousek alobalu a vložte do něj špinavé šperky nebo příbory. Nechte několik hodin bez povšimnutí působit. Probíhající chemické reakce účinně odstraní sediment, který předměty zakrýval, a zároveň je vyleští.

Zdroj: Athensmagazine

Jsem absolvent České zemědělské univerzity a už od malička jsem velký kutil. V podstatě vše, co je možné najít v mém... [Více o autorovi]