Čištění trouby s minimálním úsilím: Proces usnadní i amoniak a tableta do myčky

Fotografie: Depositphotos

Znečištěná trouba není po přípravě jídla na větší sešlosti, a to nejen na svátky, ničím neobvyklým. Aby její drhnutí nebylo tak náročné, zkuste tento trik.

Po velkém pečení se v troubě usadí množství tuku, masových šťáv, marmelády či tvarohu nebo spáleného koření. To všechno pak zapáchá a vytváří velmi nehygienické prostředí. Vždyť právě na různých zbytcích se nejlépe daří bakteriím. Je ovšem zcela jasné, že do údržby trouby se nikomu nechce. Práce to není příjemná a bývá i dost namáhavá. Existují však různé vychytávky a triky, jak troubu dobře vyčistit, a přitom téměř nehnout prstem.

Rychle, jednoduše, a přitom účinně

Tento návod není zrovna ekologický, ale při jeho použití skutečně vymyjete znečištěnou troubu s minimálním úsilím. Do rendlíku, pekáčku nebo do žáruvzdorné mísy nalijte 1,5 litru horké vody a přidejte polévkovou lžíci čpavku, píše se na webu Hitas. Troubu zapněte, zavřete dvířka a pečte asi hodinu. Nezbytné je, abyste používali rukavice, nasadili si roušku a otevřeli okna. Čpavková pára uvolní všechny nečistoty jak z vnitřního povrchu trouby, tak z dvířek i z roštů.

Až trouba trochu vychladne, můžete ji už jen vymýt vlhkou houbičkou nebo hadříkem. Všechny usazeniny, mastnota a připečené kousky půjdou smýt velmi lehce. Pak troubu ještě opakovaně vymyjte čistou vodou, aby v ní nezůstaly žádné zbytky chemikálie. Poznámka: Na webu PrimaNápady popisují, že vodu lze nalít do jedné zapékací mísy a amoniak do druhé. Na závěr můžete vnitřek postříkat lehce octem a vytřít dosucha. Trouba se pak bude i lesknout.

Když zapáchá pračka a s ní i vyprané prádlo: Vyčistit ji dokáže i jedlá soda a ocet

Tablety do myčky nebo prášek do pečiva

Stejně tak můžete v troubě vložit do nádoby s vodou tablety do myčky namísto čpavku. Pára, která při pečení vznikne a usadí se na stěnách trouby, bude plná účinných látek. Po vychladnutí spotřebiče odstraníte pomocí houby nebo hadru uvolněné nečistoty, vymyjete troubu čistou vodou a vysušíte. Zbytek roztoku z misky můžete ještě použít třeba k odmáčení roštů, k propláchnutí dřezu nebo k hygieně WC.

Kdo se obává chemikálií a práce s nimi, může čpavek nahradit i práškem do pečiva. Do pekáčku nalijte půl litru vody, přisypte dvě až tři balení prášku do pečiva a přidejte pár kapek octa. Postup je stejný jako u čpavku, tablet do myčky, a dokonce lze použít také překrájené citrony. Prostě vodu s přidanou ingrediencí pomalu pečte jednu až dvě hodiny a pak už jen odstraníte uvolněné nečistoty a mastnotu.

Znečištěné rošty

Pokud by se přece jen stalo a usazeniny s připečenými zbytky jídel by zůstaly na roštech, anebo by se vám z nich hůř odstraňovaly, vyzkoušejte následující postup. Do dřezu napusťte horkou vodu, vhoďte do ní 2–3 tablety do myčky nádobí a nechte je rozpustit. Do této lázně pak rošty vložte a ponechte je v ní přes noc. Ráno je už jenom dočistíte houbičkou a utěrkou dosušíte. Na webu BydlímeÚtulně jsme pro vás také napsali, jak můžete k čištění roštů využít igelitový pytel.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*