Vlhčené ubrousky již nemusíte kupovat, hravě si zvládnete vyrobit vlastní

Asi každý rád používá vlhčené ubrousky, a to jak ty určené k osobní hygieně, tak také ty úklidové, určené např. pro údržbu dřevěných povrchů nebo takové, které obsahují dezinfekční látky. Používání takových kupovaných ubrousků je sice pohodlné, ale jsou také obvykle poměrně drahé.

Abyste nemuseli váhat nad každým vlhčeným ubrouskem, jestli jej skutečně potřebujete či nikoliv, přinášíme vám recept, který vám umožní si snadno a s menšími náklady vyrobit vlastní ubrousky pro čištění zrcadel i okenních a balkonových skel. Tyto doma vyrobené ubrousky jsou navíc svým složením šetrnější k životnímu prostřední než řada komerčních produktů. Uvidíte, že vám postačí jen několik běžných ingrediencí a trocha času.

K výrobě budete potřebovat

  • prázdnou plastovou uzavíratelnou nádobku od ubrousků pro děti
  • jednorázové ubrousky nebo ručníky (suché)
  • isopropylalkohol (lze jej běžně pořídit v lékárně)
  • destilovanou vodu.

1. krok

Do prázdné nádobky (viz výše) vložte sadu suchých ubrousků. Pokud je ve vašem obchodě zrovna nemají na skladě, můžete je nahradit také vysoce savými jednorázovými ručníky, které jsou pro tento účel také vhodné.

2. krok

Vezměte destilovanou vodu a do nádobky přilejte cca 3/4 šálku.

3. krok

Do nádobky opatrně přilijte také cca 3/4 šálku isopropylalkoholu.

4. krok

Aby byla připravená směs účinná, je nutné rovnoměrné rozložení destilované vody a isopropylalkoholu v ubrouscích. Abyste toho docílili, nádobku uzavřete a důkladně protřepte.

Použití

Až budete potřebovat vyčistit jakýkoliv skleněný povrch nebo zrcadlo, stačí použít ubrousek nasáklý výše uvedenou směsí. Alkohol v ní zajistí, že se na čištěném povrchu nebudou tvořit šmouhy, které jsou jinak častým problémem, a plocha také velice rychle uschne. Doporučuje se také čas od času nádobku znovu protřepat, aby vrchní vrstva ubrousků nevysychala.

Fotografie: Jessica Kielman

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]