Tablety do myčky zatočí s mastnotou i ve špinavé troubě. Její vlastnosti šetří námahu

Fotografie: Depositphotos

Tableta do myčky neslouží jen k očistě vašich talířů, v kuchyni se dá využít ještě dalším způsobem. Konkrétně k triku na vyčištění trouby, včetně starých usazenin.

Ne, už nemusíte troubu drhnout celé hodiny a rezervovat si na to jedno odpoledne. Pomůže vám nástroj, který v kuchyni běžně používáte. Ale proč se vlastně trouba špiní tak rychle? Zbytky jídla a hlavně mastnota se ve vysokých teplotách často připečou. Jakmile nejsou odstraněny ihned, další tepelné vlny je ještě více zapékají do stěn. Zvolíte-li navíc tvrdé drhnutí povrchu, vystavujete se riziku poškrábání jak dvířek, tak vnitřních plechů.

Trik s tabletou do myčky

Právě tablety do myčky obsahují složky, které mají enormní schopnost odmašťovat. Kromě toho jsou také určeny pro vysoké teploty. Fosfáty, jež v nich jsou, perfektně rozpouští mastnotu, likvidují vodní kámen a dodávají nádobí lesk. Pokud toto všechno funguje v myčce nádobí, proč by neměl stejný efekt nastat i v mastné troubě?

Přestože je celý postup v zásadě bezpečný, mějte pro jistotu rukavice kvůli možnému podráždění pokožky. Hlavně v případě vyrážek nebo předchozích zranění.

Čištění pomocí tablety krok za krokem

  • Malou nádobu naplňte vlažnou vodou.
  • Tabletu do myčky vybalte z obalu a na několik sekund ji namočte, jako když namáčíte houbičku.
  • Jakmile je mokrá, použijte ji právě jako houbičku a otřete s ní vnitřek trouby. Pokračujte, dokud nerozpustíte mastnotu i usazeniny. Vzhledem k jejím vlastnostem by to mělo jít opravdu snadno.
  • Pak použijte měkkou stranu houbičky, abyste se zbavili přebytečných zbytků takto vzniklého mycího prostředku.
  • Nakonec troubu otřete vlhkým hadříkem a osušte čistou, ideálně bavlněnou utěrkou.
kuchyně linka
Fotografie: Pixabay

Vroucí voda a pára

Do zapnuté trouby vložte zapékací misku s vroucí vodou. Do ní položte tabletu do myčky, dřívka zavřete a nechte je tak aspoň hodinu. Voda se odpaří spolu s látkami tablety do myčky, takže pokryjí celou troubu. Pak už stačí vše jen otřít hadříkem a doladit detaily. Výhodou je, že se v tomto případě čištění provádí prakticky samo.

Zdroj: Santeplusmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]