Jak účinně čistit dřevěné podlahy. Postupujte podle těchto pokynů a ulehčete si práci

Dřevo je jedním z nejstarších stavebních matriálů a používá se již po staletí. Mnoho lidí volí dřevo pro jeho úžasný vzhled a hlavně proto, že má dlouhou životnost a možnost renovace povrchu. Nicméně aby dřevěná podlaha vydržela opravdu krásná dlouho, je potřeba se o ni pečlivě a dobře starat.

Dnešní moderní podlahy ze dřeva už nejsou to, co v minulosti, díky vyvíjejícímu se průmyslu, kdy se podlahy opatřují kvalitní povrchní úpravou různými oleji a laky. Čištění dřevěné podlahy se odvíjí tedy nejen od samotného faktu, že jde o dřevo, ale také s ohledem na povrchovou úpravu.

Opatření proti poškození

Než přejdeme k účinnému čištění, je vhodné si připomenout pár bodů, které přispějí k tomu, že podlaha bude vypadat dlouho hezky

  • Vhodnou prevencí jsou tzv. čistící zóny – rohože
  • Opatření nábytku podložkami (kluzáky)
  • Kolečkový nábytek používat pouze s měkkými kolečky
  • Ne všechny protiskluzové podložky musí být vhodné pro lakované dřevěné podlahy
  • Pozor na podložky a koberečky, kde hrozí uzavření vlhkosti
  • Pozor na vodu

Pravidelné luxování

Nic nezbaví podlahu prachu (i v štěrbinách) lépe než vysavač. Ovšem nejde pouze o prach, ale i drobné nečistoty, které mohou mít ostrý povrch a na podlaze zanechávat škrábance. Při luxování je nutné použít hlavici s měkkou spodní částí, která bude po podlaze hladce klouzat – obyčejná hlavice může podlahu poškrábat.

Jak čistit dřevěnou podlahu

Dřevěnou podlahu čistíme suchou cestou – luxování či zametání. Chcete-li podlahu vytřít, musí jít pouze o vlhký a důkladně vyždímaný mop. Nepoužívejte čistící přípravky s glycerinem ani běžné saponáty – mohou poškodit povrch podlahy. Rovněž se vyhněte přípravkům s obsahem silikonu. Následné přelakování by byl velký problém.

Nehoda s vodou?

Podaří-li se vám rozlít na podlahu tekutinu, jednejte okamžitě a použijte savý materiál k odstranění tekutiny z podlahy. Jestli dřevěná podlaha něco opravdu nesnáší, pak je to větší množství vody.

Dřevěná podlaha v koupelně?

Možná si říkáte, proč dřevěnou podlahu ošetřovat pouze na sucho, když existují dřevěné podlahy v koupelně a daří se jim skvěle. Ano, ale jde o teakové dřevo, ze kterého se vyráběly i lodě. Obsahuje éterické oleje, jež chrání před hnilobou a vznikem plísní. V tomto případě mu voda nevadí.

Přípravky na dřevěné podlahy

S novou dřevěnou podlahou si pořiďte rovnou i přípravek, který doporučuje přímo výrobce. Existují ošetřující prostředky na dřevěné podlahy, které mají samoleštící vlastnosti.

Obrázek: pixabay