Vhodná péče o pračku prodlužuje její životnost. Zachránila už bezpočet domácností od nákupu nového stroje

Fotografie: Depositphotos

Přestože pračky patří ke spotřebnímu zboží, které nebude fungovat desítky let, můžete životnost tohoto zařízení prodloužit, pokud mu dopřejete pravidelnou péči.

Pračka a lednička jsou jednoznačně nejpoužívanější spotřebiče v domácnosti, bez kterých už není možné představit si život. Správnou a pravidelnou údržbou pračky můžete výrazně ovlivnit nejen její fungovaní, ale i její životnost. Aby vám pračka vydržela co nejdéle funkční, měli byste vědět, jak ji co nejlépe vyčistit. Jedině pravidelnou údržbou prodloužíte její životnost, a můžete si tak déle užívat její nepostradatelné služby.

Dbejte na pravidelné čištění každé části pračky

Pračka nepatří k nejlevnějším spotřebičům, a když už jste nuceni do nové pračky investovat, jistě očekáváte, že vám několik příštích let poslouží. Aby tomu tak skutečně bylo, je potřeba pračku pravidelně čistit a udržovat v co nejlepším stavu. Proto byste měli věnovat jejímu čištění čas a pečlivě vyčistit každou její část. Pozornost zaměřte především na zásobník na prací prášek, buben, těsnění uvnitř pračky, dvířka a filtr. Nejenže takto vyčištěná pračka bude lépe fungovat, ale prádlo bude po vyprání mnohem čistší.

Zásobník na prací prostředek vymyjte po každém použití

Po skončení pracího programu byste měli zkontrolovat stav zásobníku na prací prostředek. Přihrádky uvnitř této nádržky nejsou nikdy dokonale čisté. Vždy na nich ulpí zbytek pracího prášku nebo gelu, který se může dostat do styku s prádlem až při dalším praní. Takto znehodnocený prací prostředek ale může zapříčinit nedokonalé vyprání vašeho oblečení.

Znečištěný zásobník na prací prostředky může způsobit i ucpání filtru, v jehož důsledku při praní protéká mnohem slabší proud vody. Praní je tak ve výsledku delší a finančně nákladnější. Aviváž byste měli do pracího cyklu přidávat až těsně před jeho koncem, kdy je skutečně ze zásobníku odčerpána do bubnu pračky. Pokud ji přidáte hned na začátku pracího cyklu, mohou se v zásobníku vytvořit usazeniny vodního kamene nebo zárodky plísně.

Fotografie: Pixabay

Jak vyčistit zásobník na prací prostředek

Znečištěný a neudržovaný zásobník může vydávat nepříjemný zápach, který se během pracího cyklu může přenést i na oblečení. Jedině s čistým zásobníkem může pračka efektivně pracovat s přidaným pracím prostředkem, aniž byste byli vystaveni vzniku nepříjemných plísní. Zásobník na prací prostředek lze často jednoduše pomocí páčky z pračky vyjmout a důkladně omýt.

Nejlepším způsobem, jak zásobník důkladně vyčistit, je smíchat sklenici jedlé sody se sklenicí octa a zásobník do této směsi na 30 minut ponořit. Nakonec zásobník opláchněte pod proudem vody a nechte ho vysušit. Díky těmto dvěma složkám bude zásobník na prací prostředek dokonale čistý a dezinfikovaný. Takto myjte zásobník alespoň jednou měsíčně a vaše pračka bude správně fungovat mnohem déle.

Zdroj: Architecturaldigest, BHG

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]