Co dělat, když začnou žloutnout listy orchidejí. I zdánlivě ztracená rostlina se může vrátit k životu

Fotografie: Freepik

Orchideje jsou velmi populární a snaží se je pěstovat ve svých domovech hodně lidí. Zdraví rostliny je přitom velmi důležité. Zjistěte, co byste měli dělat, když začnou žloutnout a chřadnout jejich listy.

Orchidej je velmi zajímavá rostlina, ale zároveň velmi rozmarná. O tom, zda se o květinu staráte správně, se dozvíte podle zdraví rostliny a celkově podle jejího vzhledu. Co naznačuje vzhled žlutých skvrn na listech orchideje? Jak zastavit šíření tohoto jevu?

Žloutnutí listů orchidejí je projevem přirozeného procesu vadnutí

Listy, stejně jako všechny živé organismy, mají svůj vlastní životní cyklus. Pokud příčina pro žloutnutí listů spočívá v jeho přirozeném cyklu, léze postihuje většinou jeden nebo dva spodní listy. Květina jako celek zároveň vypadá zdravě, zbytek listů by měl být zelený a mírně pružný. V takovém případě musíte počkat, až jednoduše vyschnou a poté je odstranit. Nic jiného dělat nemusíte.

Fotografie: Freepik

Možné chyby při zalévání rostliny

Přebytek vlhkosti nebo její nedostatek negativně ovlivňují stav květu. Pro začínající pěstitele je nejlepší používat průhledné květináče. Vždy tak budete přesně vědět, jaká je momentální vlhkost rostliny v oblasti kořenů. Příliš zalévání vede k hnilobě. Výsledkem je narušení výživy nejen listů, ale celého květu. Listy začnou vadnout, žloutnout a padat.

Tento jev ovlivňuje nejen spodní listy, ale také horní část rostliny. Pro uvedení do běžného stavu orchideje se doporučuje mírně uvolnit půdu v květináči a nechat přebytečnou vlhkost odpařit. V budoucnu musíte zalévání provádět často, ale kousek po kousku.

Nedostatek nebo nadměrné množství světla

Stejně jako při zalévání byste se neměli nechat unést ani v případě slunečního světla. Úpal listů je indikován jejich žloutnutím, stejně jako výskytem šupinatých oblastí. Pokud se takové léze objevily ze strany orchideje obrácené ke slunci, důvod je jednoznačný. Jedná se o přebytek ultrafialového záření.

Řešení je jednoduché. Najděte pro svou květinu místo, které není na přímém slunci. Neměli byste orchidej ale dávat do úplného stínu. Při nedostatečném osvětlení nemusí květina po určitou dobu vykazovat nespokojenost se svou situací, ale poté začne náhle žloutnout a blednout. Nejlepší možností je jasný roh bez přímého slunečního záření, ale stále s dostatkem přirozeného světla.

Fotografie: Freepik

Poškození škůdci nebo chorobami

Přítomnost roztočů poznáte vzhledem na vnitřní straně listů, stejně jako výhonky tenké pavučiny. Listy otřete teplou vodou a zakryjte květ sáčkem po dobu 3 dnů. Pokud postup nefunguje, použijte Neoron nebo Thiophos. Mšice žijí hlavně na zadních stranách listů. Ošetřete listy teplým mýdlovým rastrem a infuzí citrusů.

Přítomnost dalších škůdců můžete poznat tmavými výrůstky na listech. Izolujte infikovanou rostlinu, odstraňte škůdce pomocí teplé vody a ošetřete orchidej Fitovermem. Třásenky poznáte podle černých teček a sotva znatelného stříbřitého prachu. Opláchněte listy a poté je otřete česnekovým a cibulovým nálevem nebo zředěným olivovým olejem.

Zdroj: Orchidsfriends

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]