Pětina Čechů jezdí do Polska na nákupy. Kvůli plným vozíkům se údajně často nedostane na tamní zákazníky

Fotografie: Rakoon / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Stále více Čechů se vypravuje nakupovat do Polska, kolikrát i ti dále od hranic. Hlavním důvodem jsou přirozeně ceny, především v oblasti potravin a drogerie.

Vyšlo však najevo i to, co Čechy v polských obchodech trápí. A to i přestože cenový rozdíl je 20–30 %, tedy velmi znatelný. Už se však množí i konflikty a rostou případy například cíleně propíchaných gum. Plus výkřiky a vzkazy, že Poláci tuzemské kupující nechtějí, jak říká web Domekiogrodek. Novináři ovšem provedli ještě vlastní anketu ohledně spokojenosti s nákupy. Vyšla najevo docela překvapivá věc. Jak to tak vypadá, jedním z problémů jsou ostatní Češi a jejich projevy.

Dlouhý trend zesílil

„Češi nakupují velké množství potravin nebo pohonné hmoty. Pak přijde Polák a už na něj nic nezůstane, protože to předtím koupil Čech. Často chodím nakupovat a mám zájem třeba jen o kilo kuřecích prsou. Jsou ale pryč, protože Češi přede mnou mají plné vozíky,“ říká Pavel. Nakupovat v cizině není nic zvláštního v případě, že se nacházíte blízko u hranic. Pak se vám to podle E15 opravdu vyplatí. Rostoucí ceny v ČR však tuto „linii“ rozšířily, takže jezdí skoro pětina lidí.

Za rok utratí Češi za hranicemi cca 55 miliard korun, vede samozřejmě Polsko a Německo. Tam jezdí na 63 % domácností prakticky výlučně kvůli potravinám. Pak jde o drogerii, palivo, alkohol nebo cigarety. Důvodů je hned několik a odráží se v ceně. Polská ekonomika je mnohem větší, zemědělství je výrazněji dotováno. Svoje udělá také nižší sazba DPH, která byla posunuta na nulu. O způsobech domácího šetření už jsme na Bydlíme Útulně několikrát psali.

prodejna regály
Fotografie: Pixabay

Ušetřené peníze za vytápění ocení rodinná peněženka. Pozornost si zaslouží i seřízení radiátorů

Na co si dát pozor

Funguje už i množství stránek, které našince upozorňují na specifika polského trhu. Protože je Polsko silně věřící zemí, je tu dle Wise také solidní počet státních svátků a dalších volných dnů. V každém případě je na místě zvážit, zda se vám takový nákup vyplatí. I dříve se u nás projevoval zajímavý trend jízdy přes polovinu republiky kvůli slevám. Lidem bylo pak zcela lhostejno, že sice ušetřili na nákupu, ale museli tankovat plnou nádrž.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]