Horentním sumám za vytápění je konec. Rodinným financím ulehčí i odvzdušnění radiátorů a kontrola oken

Fotografie: Depositphotos

Pro hodně lidí je topná sezóna stále výzvou v ohledu vyjít s financemi. Ukazuje se ale, že mnozí stále dokola dělají chyby, které způsobují zcela zbytečný únik tepla z jejich domovů.

Příšerné účty za topení a malá naděje na nějakou změnu nenechají hodně lidí spát. Řešení je však snadnější, než se zdá. Jen je třeba přestat s některými chybami, které ve výsledku stojí hodně tepla. Tím pádem i peněz. Je proto na místě projít vlastní domácnost a několik věcí zkontrolovat. Je totiž dost pravděpodobné, že se toho dopouštíte také. Třeba pověstné používání radiátorů v létě jako věšáku. Obvykle na ně dáváte houbičku, ručník nebo oblečení.

Ach, ty radiátory

Často jsou brány jako ideální místo na sušení prádla, což se ovšem ukazuje být velkou chybou. Jakmile začnete topit, všechno z radiátorů odstraňte. Stejně tak uvolněte okolní prostor. Výjimkou jsou jen topné žebříky v koupelně, jinak je nechte volné. Kvůli této blokaci je dle stránek DomekIOgrodek vyhřátí místnosti delší, a tedy nákladnější. Začátek topné sezóny znamená také kontrolu radiátorů a jejich odvzdušnění. Pak vám budou fungovat mnohem efektivněji.

Velmi často se nacházejí u okna, kterým ovšem obvykle uniká nejvíce tepla. Zkontrolujte režim oken (zimní, neutrál, letní) a také případné praskliny. I malá neviditelná škvírečka se může postarat o slušnou zimu uvnitř. Přes den, hlavně při slunném počasí, nezatahujte závěsy ani žaluzie. Nechte dovnitř proudit slunce, které vyhřívá zadarmo. Říká se, že s pořádnou izolací vytopíte místnost i běžnou svíčkou. Může vám to pomoct.

topení temrmostat detail
Fotografie: Pixabay

Díky výjimečné funkci radiátoru lze ušetřit tisíce korun na účtech za vytápění

Správné větrání je klíčové

Alfou a omegou udržení tepla doma je správné větrání, které však mnoho lidí nepraktikuje. Web NaZeleno varuje před celodenní otevřenou ventilací. Hlavně v zimě takto uniká velké množství tepla. O zásadách větrání už jsme na BydlímeÚtulně psali. Cílem je vyměnit vzduch uvnitř, ale nepřijít o teplo. Samotný proces a délku větrání upravujte podle počasí. Je nesmysl to dělat stejně za slunečna i za deště. Podobně fungují jinak starší a nová plastová okna.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]