Dům na stromě je oblíbený zejména v anglosaském světě. Svým příbytkem chráněným před světem by ale nepohrdlo ani leckteré české dítě. Děti, které v podobném druhu stavby vyrostly, se shodují na tom, že se jedná o jednu z vůbec nejzábavnějších věcí, které lze jako dítě na dvorku svých rodičů vlastnit.
A platí to dvojnásob zejména, pokud by se jednalo o tak luxusní záležitost, jako je domeček, který postavil jeden šikovný americký dědeček pro svá vnoučata, kteří mají ve větvích stromu doslova haciendu.
Luxusní dům s arkýřovými okny
Stavba domku ve větvích bývá pro mnoho otců a synů krásným zdrojem vzpomínek ze společného vybírání správného materiálu přes samotnou stavbu domku až po jeho užívání. Jay Hawitt si byl jist, že chce pro své vnouče postavit domeček na stromě ještě předtím, než se vůbec narodilo. Protože na práci měl díky brzkému rozhodnutí dostatek času, se stavbou si neskutečně vyhrál a z prosté herničky ve větvích se stala luxusní vila se schodištěm, tobogánem, basketbalovým košem a spoustou dalších vymožeností.
Jay Hawitt připouští, že spotřeboval o něco více materiálu, než obyčejných pár kusů překližky, jak to bývá při stavbě domků zvykem. Během jednoho a půl roku vystavěl třípodlažní domeček, díky kterému se prý sám znovu cítí jako dítě A není divu. Jeho stavba je bez nadsázky luxusní.
Nechybí mu široké schodiště, z nejvyššího patra se táhne skluzavka, dům je vybaven pravými dveřmi a dokonce arkýřovými okny. Skrz interiér domku stylově prorůstá větev stromu, na němž se domek nachází, snad proto, aby děti nezapomněly, že nejsou doma v obýváku.
Vnoučata má Jay nakonec dvě, kluky Jacoba a Kayla. Nyní jim je 5 a 4 roky, což je ideální věk pro dokonalé využití dědečkova dřevěného dárku. Domek obsahuje úplně všechno, co by si takové děcko mohlo přát. Ze dvou dřevěných beden jim dokonce vytvořil improvizovaný vláček s namalovanými jmény svých vnuků.
Broušená prkna ve spojitosti se surovými větvemi
Přestože většina domku se skládá z mořených a lakovaných prken, některé součásti, jako například vnitřní schodiště a žebříky, jsou vyrobené z přírodních březových kmenů a kmínků, které za pomocí šroubů a skob zasadil dědeček pevně do sebe. Propůjčil tak i vnitřku stromového domku přírodní ráz, který umocňují ještě právě prorůstající kmeny stromů, v jejichž větvích stavbu vytvořil. Ano, čtete dobře. Jako základ Jay nepoužil jeden, ale rovnou dva stromy. A je to jasné. Jeden strom by konstrukci s velkou pravděpodobností neunesl.
Celá struktura ale vůbec nevypadá nijak násilně. Stromek jako by vyrostl spolu se stromem, který z jeho stěn v mnoha místech přirozeně vystupuje ven a roste k obloze. A protože vnoučata domku postupně odrůstají, rozhodl se dědeček, že dá svůj velkolepý domek k prodeji. Nehodlá ho ale prodat za každou cenu. Pokud by se nenašel kupec, který by zaplatil za stromový domek požadovanou cenu, rozhodl se Jay vystavět z jeho terasy lávku a propojit jej s dalším domkem na dalším stromě. A to už bude základ povedeného stromového impéria.
Fotografie: Backyard Treehouse