Čištění žehličky od připáleniny a vodního kamene nebylo nikdy jednodušší. Využijte po léta osvědčené domácí postupy

Fotografie: Depositphotos

Žehlička patří do základní výbavy každé šikovné hospodyňky. Díky ní není oblečení pomačkané. Kromě jiného dokáže svou teplotou likvidovat i některé bakterie. I tento spotřebič ovšem potřebuje jednou za čas vyčistit od usazenin. Stát se také může, že se vám na žehlící plochu přiškvaří část potisku z trička. Poradíme vám, jak se těchto nečistot zbavit šetrně a levně.

Levné metody, díky nimž vyčistíte žehličku

V drogériích nemusíte kupovat předražené produkty, pokud chcete vyčistit žehličku. Vsaďte na tyto metody:

Odstranění usazenin z útrob žehličky

Občas se může stát, že se v žehličce vytvoří vápenaté usazeniny. Ty snadno odstraníte tak, že si připravíte roztok z půl šálku filtrované nebo převařené vody a z půl šálku octa. Tekutinu pak nalijte do žehličky a zapojte do zásuvky.

Nastavte spotřebič na nejintenzivnější napařování a držte jej ve vodorovné poloze (jako byste chtěli žehlit). Na prkno položte bavlněný hadřík, na který se zachytí uvolněné nečistoty. Uvolňujte páru do té doby, než bude žehlička zcela čistá. Nakonec žehličku vypněte, vylijte octovou vodu z nádržky a propláchněte ji čistou tekutinou.

Údržba napařovacích trysek

Ty vyčistěte čas od času vatovými tyčinkami do uší nebo párátky. I v těch se totiž mohou usazovat nečistoty.

Očista žehlící plochy

Při žehlení se může stát, že se na žehlící plochu přiškvaří třeba trochu potisku z trička. Tyto nečistoty lehce odstraníte roztokem z dvou lžic octa a lžíce kuchyňské soli. Do směsi namočte bavlněný hadřík a jím přetřete inkriminované místo. Parní otvory pak skvěle vyčistíte pomocí starého zubního kartáčku. Vyvarujte se použití drátěnek a tvrdých kartáčů.

Další možnosti, jak co nejlépe a nejlevněji vyčistit žehličku

K dokonalému vyčistění parních trysek a žehlící plochy přispěje i směs octa a jedlé sody. Postupujte obdobným způsobem, jako v předešlém případě se solí a octem. Skvělé účinky má i citronová šťáva, která kromě jiného i příjemně voní.

Fotografie: Pixabay

Při čistění nezapomeňte na jeden důležitý fakt. Žehlička by měla být mírně nahřátá, než ji začnete otírat. Rovněž ji vypněte ze zásuvky, pokud začnete s údržbou. Silně přiškvařené nečistoty pak můžete ze žehlící plochy zkusit odstranit pomocí soli a obyčejných papírových novin.

Postupujte tak, že noviny nejprve rozprostřete ve více vrstvách na žehlící prkno a nasypete na ně sůl, pak zapnete žehličku a zahřejete ji. Nyní několikrát přejedete plochou po soli, na které se připáleniny zachytí.

Obecné rady, jak pečovat o žehličku

Aby vaše žehlička vydržela stále funkční co nejdelší dobu, měli byste o ni pravidelně pečovat. Primárně však nelijte do její nádržky obyčejnou vodu z kohoutku, která má tendence se usazovat. Preferujte ideálně odstátou či destilovanou vodu. Tu lze sehnat v drogeriích a jiných obchodech.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]