Díky domácím čistícím prostředkům budou dlaždice vypadat opět jako nové. Připravit je zvládne každý

Fotografie: Freepik

Chemické prostředky, které se běžně používají v domácnosti na čištění různých povrchů, k nimž patří i dlaždice, obsahují obvykle řadu chemických látek, které mohou negativně působit zejména na kůži, ale také na dýchací systém při vdechování jejich výparů.

To se týká zejména citlivějších nebo alergických osob a samozřejmě také malých dětí. Navíc, díky svému složení nejsou tyto prostředky obvykle příliš přátelské ani k životnímu prostředí.

Pokud tedy potřebujete co nejlépe vyčistit dlaždice a chcete se chemii co nejvíce vyhnout, poradíme vám, jak na to. Postup je jednoduchý, potřebné ingredience jsou běžně dostupné a účinek vás příjemně překvapí. Navíc, níže uvedené domácí čističe jsou ekologické a také levné.

Fotografie: Pixabay

Přípravek z octu, jedlé sody a citronové šťávy

K přípravě tohoto domácího čističe dlaždic budete potřebovat tyto ingredience:

  • bílý ocet – 1/4 šálku
  • čerstvá citronová šťáva – 1/3 šálku
  • jedlá soda- 1/2 šálku, a
  • voda – 5 litrů.

Postup přípravy je velice jednoduchý. Do vody nasypejte jedlou sodu a směs dobře promíchejte. Poté přidejte čerstvou šťávu z citronů, a nakonec po malých množstvích také bílý ocet. Výsledný prostředek promíchejte a můžete jej ihned použít.

Na znečištěné dlaždice naneste co největší vrstvu prostředku, k čemuž můžete ideálně použít hrubý kartáč nebo kuchyňskou houbičku (k dostání jsou i houbičky větších rozměrů, které jsou pro tento účel vhodnější). Přípravek nechejte působit a až zaschne, omyjte dlaždice vodou. Uvidíte, jak se jim vrátí jejich původní čistota a jas!

Přípravek z jedlé sody, peroxidu vodíku a tekutého mýdla

Pokud jde o doporučený poměr ingrediencí v tomto přípravku, pak byste měli použít 1 šálek jedlé sody, ¼ šálku peroxidu vodíku a 1 polévkovou lžíci tekutého mýdla. Roztok dobře promíchejte a přelejte do čisté láhve vybavené rozprašovačem. Nastříkejte jej na dlaždice, nechejte působit alespoň po dobu 10 minut a poté dlaždice pomocí kuchyňské houbičky vyčistěte.

Fotografie: Freepik

I pouhá jedlá soda pomůže

Pokud máte po ruce pouze jedlou sodu, i ta v kombinaci s vodou výborně funguje, a to zejména na povrchy, které nejsou silně znečištěné nebo zašlé. Pokud jde o doporučený poměr, na 500 ml vody použijte 3 polévkové lžíce jedlé sody.

Fotografie: Pixabay

Vytvořte roztok a když je řádně promíchaný, můžete jím vyčistit dlaždice i spáry. Pokud jde o spáry, lepší je na ně vzít menší kartáček (může být i zubní), přičemž na čištění dlaždic postačí obvykle i houba.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]