Instalatér prozradil, k čemu slouží malý otvor pod vodovodní baterií. Bez něj bychom jen stěží umyli nádobí

Fotografie: Vlastní tvorba

Umyvadlo, vana, dřez: všechny mají kromě klasického odtokového otvoru ještě druhý, který je umístěn mnohem výše. Zjistěte, k čemu slouží.

Ačkoliv tento otvor není zcela nezbytný pro funkci dřezu nebo vany, bez něj by byla narušena jak bezpečnost, tak i bezproblémová funkčnost. Vědět, k čemu slouží, je dobré i pro následné správné zacházení a čištění. I ten nejotevřenější designér nebo návrhář jednoduše nemůže obcházet fyzikální zákony.

Dvě hlavní funkce

První zásadní funkcí tohoto otvoru je bezpečnost. Slouží jako druhý odtok v případě, že se umyvadlo plní vodou. Nejčastěji se tato funkce uplatní u vany. Rozhodnete si dát horkou koupel, vanu zašpuntujete a začnete napouštět vodu. Jenže než se vana napustí, odběhnete k jiné práci a na milou vanu zapomenete. Druhý odtok vás v tomto případě může zachránit před vytopením koupelny i vašich sousedů.

Druhá podstatná funkce spočívá ve fyzikálních zákonech. Jak voda odtéká spodním otvorem, tlačí pak v odtokové trubce před sebou vzduch. Ten vytváří jakousi zábranu a odtékání vody se zpomaluje. Horní otvor v tomto případě slouží jako odvod vzduchu z odpadní trubky. Proto voda z umyvadla rychle odtéká.

Fotografie: Freepik

Někdy můžeme zaregistrovat, že právě z horního otvoru se line nepříjemný zápach. Ten by nás měl upozornit na to, že je potřeba dřez i odtok důkladně vyčistit. Nevýhodou horního otvoru je to, že je skvělým místem pro množení bakterií a plísní. Proto když čistíte dřez a umyvadlo, nezapomeňte se věnovat i této části odpadního potrubí.

Jak vyčistit dřez?

Základní čištění povrchu dřezu bychom měli provádět na denní bázi. Dřez, ve kterém se omývá maso a další potraviny a jenž přichází do styku se zbytky jídel, je ideálním místem pro rozvoj choroboplodných zárodků. K dennímu čištění postačí jemný čisticí prostředek a houbička. Povrch celého dřezu vyčistěte houbičkou, přejeďte i vodovodní baterii a vše poté opláchněte čistou vodou.

Základní čištění odpadní trubky pak provádějte pravidelně jednou týdně. Smíchejte půl šálku jedlé sody se šťávou z jednoho citronu. Nalijte vše do odtoku a poté ještě přidejte půl šálkem octa. Tato směs si poradí s usazeninami a zároveň odtok dezinfikuje. Nezapomeňte prolít touto směsí i horní otvor ve dřezu, pomozte si nádobkou, která má hubičku, abyste se do otvoru snadno trefili.

Fotografie: Freepik

Při pravidelném používání se odtok udržuje bez zápachu a usazenin, a vy se tak vyhnete agresivní chemii, v případě, že jste pravidelné čištění zanedbali. Samotnou citronovou šťávu pak můžete používat i jako přírodní dezinfekci na umývání prkének a nožů, jež přichází do styku se syrovým masem a jinými potravinami.

Zdroj: FamilyHandyMan

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]