Nejlepší způsob přesazování kaktusů. Už se nemusíte bát, že rostlině uškodíte

Fotografie: Depositphotos

Kaktusy mají rádi malé prostory, díky čemuž vydrží v jednom květináči až několik let. Když se ale přeci jen rozhodnou, že by chtěli do něčeho většího, dají vám to najevo trčícími kořeny.

Kaktusy jsou pro většinu obyvatel nejlepší volbou, co se rostlin týče. Jsou nenáročné na údržbu, zalévat je stačí jednou za čas a navíc vypadají dobře. Přesto jste si možná někdy položili otázku „Neměl bych ten kaktus už přesadit?“. Touto otázkou se trápit nemusíte. Pravda je, že kaktusy nevyžadují časté přesazování. Jakmile si jej budou žádat, dají vám to najevo celkem jednoduše, prostě vystrčí kořeny zespodu květináče ven.

Co budete potřebovat

Abyste mohli kaktus bezpečně přesadit, je základem mít na sobě ochranné rukavice. Bez těch to prostě nepůjde. Čím tlustší, tím lépe pro vás. Dále se vám bude hodit nějaké to nářadí, které používáte běžně k přesazování, nový květináč a kleště. Jako poslední věc vám doporučujeme vzít si noviny jako podložku. Minimalizujete tím nepořádek, který při přesazování běžně vzniká. Velikost vašeho kaktusu ovšem také hraje roli.

Fotografie: Freepik

Pokud je váš kaktus zatím dost malý, tak kleště můžete vynechat. Začněte tím, že kaktus opatrně vyjmete ze starého květináče. Menší zabalte do novin a tahejte, na větší si vezměte kleště. Následně si jej položte na pracovní plochu a očistěte kořeny od staré půdy. Může to jít těžce, ale snažte se půdu dostat opravdu odevšad a pokuste se je u toho nepřelámat. Toto je také dobrá příležitost zjistit, jestli jsou jeho kořeny v pořádku.

Nemocné kořeny odřízněte

Pokud nějaké vykazují známky choroby či poškození od škůdců, nejlepší bude je od těch zdravých vystřihnout. Kaktusy můžete přesadit do jakéhokoliv květináče, ale vždy dbejte na to, aby měl odtok. Teď už vám jen zbývá kaktus do něj zasadit. Nejprve si naplňte dno kaktusovou půdní směsí, kterou zakoupíte v zahradnických potřebách, ale můžete si ji také vyrobit sami. Kaktus byste měli zasadit do stejné hloubky, jako byl v předchozím květináči.

Fotografie: Freepik

Teď jej uchopte kleštěmi či novinami a držte jej na místě, pokud možno rovně. Mezitím zbytek květináče naplňte zeminou a máte hotovo. Je to celkem jednoduché a déle jak 30 minut vám to určitě nezabere, i kdybyste byli začátečníkem. Kaktus nechte aspoň týden bez vody, aby se mohl přizpůsobit novému okolí. Poté už by mělo být vše v pořádku a můžete s ním zacházet stejným způsobem, jako doteď.

Zdroj: Redakce

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]