Přesazování stromů na zahradě není žádná věda. Zvolte správný postup a stromy porostou jako nikdy předtím

Fotografie: AdobeStock

Napadlo vás, že je nejvyšší čas k přesazování stromů na své zahradě? Listnaté stromy a jehličnany jsou v našich zahradách velmi časté. Než však začnete stromy vysazovat, měli byste vědět, jaké jsou vhodné postupy, co je třeba udělat na jaře, v létě a na podzim a jaká je cena za přesazení různých druhů stromů i keřů.

Jehličnany i listnaté stromy

Jaké roční období je nejlepší pro přesazení a sázení jehličnanů, listnatých stromů nebo třeba keřů? Začněme tedy skutečností, že stromy lze znovu vysazovat z různých důvodů. Prvním je, že strom byl zasazen nesprávně. Jedná se hlavně o problém, kdy strom roste příliš blízko domova a jeho větve nejsou schopné růst. Dalším důvodem je změna ve vývoji naší zahrady.

Způsob opětovné výsadby stromu závisí na tom, zda máme malý nebo velký strom a také na jeho druhu.  Musíme také věnovat pozornost datům přesazování, která závisí hlavně na tom, zda máme co do činění s listnatým nebo jehličnatým stromem.

Hlavní rozdíly

Listnaté stromy jsou přesazovány koncem podzimu nebo brzy na jaře, kdy jsou ještě v klidu. Toto období je ideální, protože jsou stromy v bezlistém stavu. V tomto okamžiku existuje nejmenší riziko významného poškození.

Pokud jde o jehličnany, měli bychom vědět, že výsadba se neomezuje na určité období, jako v případě listnatých stromů. Je však důležité nepřesazovat stromy, také když se na nich objevují mladé výrůstky.

V létě nechte stromy na svém místě

V létě bychom neměli stromy vysazovat ani přesazovat, protože v tomto období je největší pravděpodobnost poškození, zejména kořenového systému. Samozřejmě je to možné, ale nedoporučuje se to, protože špatně zajištěný kořenový systém může příliš vyschnout při vysoké teplotě, takže rostlina nebude na novém místě spokojená.

Jak na správné přesazení

Pokud již máte vybraný strom k výsadbě nebo přesazení, vykopejte díru a zjistěte, zda se do ní vejdou kořeny. Pamatujte, že celý kořenový systém by měl zůstat neporušený. Jemně strom umístěte do díry a zasypte zeminou. Můžete použít kolíky nebo jiné podpěry, pokud se strom zatím dostatečně neuchytil na svém místě.

Přesazování velkých a starých stromů je mnohem obtížnější než přesazování mladých a malých stromů. Důvodem je především skutečnost, že staré a velké stromy jsou mnohem těžší než menší a mladší a navíc mají silně vyvinutý kořenový systém.

Staré stromy nechte na místě

Stojí za to vědět, že stromy, které jsou na daném místě déle než dvacet pět let, by neměly být přesazovány na jiné místo, protože je to spojeno s rizikem úhynu stromů. Mnohokrát jsou kořeny rostlin rozšířené do okolí, což výrazně snižuje možnost jejich přesazení.

Všechny stromy, bez ohledu na to, zda jsou starší nebo mladší, by měly být vysazeny v bezvětrných a oblačných dnech. Kromě toho bychom je měli několik dní před přesazením více zalévat.