Tajemství úspěšného přesazení orchidejí krok za krokem

Fotografie: Freepik

Orchidej je tropická rostlina, také si spoustu pěstitelů myslí, že je velmi obtížné se o ni starat doma a také váhají nad jejím rozmnožováním. Ve skutečnosti ale tyto květiny jsou na pěstování jednoduché, ale musíte dodržet určitá pravidla. Nakonec si můžete z jedné rostliny vytvořit tolik, kolik budete chtít. Existuje několik způsobů, jakými si můžete orchidej zasadit. Každý má své charakteristické vlastnosti.

Každý druh orchideje se množí jinak

Nejdříve je nutné si veškeré metody množení nastudovat. Důležitá ale bude praxe, je tedy potřeba zkoušet. Jedna odrůda se množí bočními výhonky, jiná zase cibulemi nebo řízky a další se může dělit. Vše záleží na typu rostliny. Pokojové orchideje je možné množit vegetativně.

Orchideje, které jsou monopodiální, se vyvíjejí pouze z jednoho bodu. Vzhled dceřiných rozet je možný z pupenů na stopce. Sympodiální orchideje mají růstových bodů několik.

Nejlepší čas na výsadbu je začátek jara

Na jaře se zástupci všech rostlin probouzí po zimním klidu a připravují se na nové kvetení. Orchideje tak můžete vesele vysazovat. Jak jsme již zmínili, existuje několik metod výsadby, které můžete udělat doma.

Hlavní metoda reprodukce je vegetativní, kdy jsou vysazené části mateřské rostliny:

  • Řízky
  • Boční výhonky
  • Vrstvení
  • Pahlízy

Výsadba postranních výhonků orchideje je náročný proces. Je určená pro druhy jako jsou Dendrobium, Vande nebo Epidendtrum. Tuto metodu můžete použít od března do května. Před zahájením výsadby řezaných výhonku musíte v místnosti vytvořit správné klimatické podmínky. Důraz je na teplotu a vlhkost vzduchu.

Po ukončení kvetení se na stopkách objevují boční výhonky, které se živí právě mateřskou rostlinu. Rostou mimo půdu, a tak se jim říká „vzduchové děti“. Výhonek poté řežte ostrým nožem. Výhonek nechte 1,5-2 ležet, poté položte na půdu, která je hodně navlhčena vodou.

Jestli chcete orchidej pěstovat z řízků, musíte si počkat do konce kvetení. Poté řízky rozdělte na několik částí, každá by měla mít 10-14 centimetrů a 2-3 spící pupeny. Řezy nechte vyschnout a poté položte vodorovně na zem. Pro skleníkový efekt řízky pokryjte průhledným plastem nebo sklem. Musíte ale sledovat teplotu, která by neměla klesnout pod 29 stupňů. Speciální nádoby přímo na tuto metodu najdete ve specializovaných obchodech.

Všechny metody mají svá pravidla

Boční výhonky můžete odříznout, pokud dorostou do 4-5 centimetrů. Jednou za 14 dní se rostliny musí nakrmit minerálními hnojivy.

Můžete také vrchol rostliny odříznout, zůstane na něm několik vzdušných kořenů. Řezy na řízcích i na mateřské rostlině:

  • Posypte práškovým uhlím
  • Ošetřete zahradním lakem a fungicidem
  • Pokud je řez silný, přesaďte ho do samostatného květináče
  • Květináče poté umístěte na teplé místo s vysokou vlhkostí

Po nějaké době můžete pozorovat nové výhonky z podpažních pupenů. Pokud tomu tak není, je možné květině podávat hormony a postup po několika dnech opakovat.

Jestli vidíte, že je rostlina v květináči stístěná, použijte metody pahlízování. Květina se vyndá z nádoby, kořenový systém se očistí od zbytků půdy a část cibule se odřízne. Rány jsou poté posypané mletým uhlím nebo skořicí. Oddělené části rostliny se pak přesadí do samostatných květináčů.

Nemusíte je zalévat až 14 dní, stačí pokropit vodou. Nejlepším obdobím bude konec února až polovina června. Tyto výhonky vznikají se spících květních stonků nebo kořenů. Použijte ty výhonky, které mají již 3-4 listy. Měly by také mít 4-5 kořenů delších než 5 centimetrů.

Pozor si dejte na časté chyby pěstitelů

Mezi chyby, které se objevují během výsadby orchidejí, patří hlavně neznalost metod, které jsou pro různé druhy jiné. Některé květiny jsou rozmnožit pouze řízky, jiné zase pouze metodou bočních výhonků.

Každý druh také vyžaduje jinou dobu výsadby. Je nutné si tedy o druhu, který máme doma, co nejvíce nastudovat. Jedině tak vám květina i její „děti“ budou moct dělat radost dlouhou dobu.