Také máte tento oblíbený jehličnan na své zahradě? I když jsou túje nenáročné, občas potřebují vaši péči. Zjistěte, co jim právě teď prospěje.
Mnoho lidí zvolilo právě túji k zastínění plotů na svých pozemcích. Tento jehličnan rychle roste, je nenáročný na údržbu, a pokud je zasazen v půdě, která mu vyhovuje, vypadá velmi pěkně a tvoří kompaktní zástěnu, na kterou je radost pohledět. Jaro je nejlepší čas k tomu, pokud jste se rozhodli túje přesadit na jiné místo, nebo chcete sázet nové. Na jaře je však potřeba túje pohnojit a případně ořezat. Dopřejte jim tuto péči a odmění se vám krásnou zelenou barvou a bujným růstem.
Přesazování tújí
Květen je nejlepší čas pro přesazování. Nehrozí už vymrznutí rostliny a túje stihne dobře zakořenit, než přijdou letní vedra. Přesazování v pozdějších měsících je také možné, ale připravte se na to, že budete muset túje vydatně a pravidelně zalévat. Stanoviště pro túje by mělo být na slunném nebo polostinném místě. Tújím vyhovuje propustná, mírně kyselá a vlhká půda. Dobře se jim bude dařit v půdě bohaté na humus a minerály.
Túji okopejte kolem dokola a snažte se jí ponechat celý kořenový systém. Pomocí lopaty túji vyvraťte i s celým kořenovým balem. Na kolečkách ji pak převezte k novému stanovišti. Zde si připravte dostatečně velkou jámu, aby se do ní kořenový bal vešel. Do jámy nasypte kompost nebo čerstvou zahradní zeminu. Pokud sázíte několik tújí do řady, vykopejte pás půdy, široký minimálně 60 cm.
Opatrně túji umístěte do jámy, abyste nepoškodili kořeny. Dobře ji zasypte zeminou a místo kole mírně prošlapejte. Po vysazení je potřeba túji vydatně zalít. Poté pokračujte s pravidelnou zálivkou ještě po dobu několika týdnů a udržujte půdu vlhkou, dokud túje nezakoření. Později stačí túje zalévat jen jednou týdně. Snažte se zalévat ke kořenům. Mokré větvičky jsou náchylné na vznik plísní a hub. S prvním hnojením po přesazení počkejte až na podzim, ale klidně až na další sezónu.
Hnojení a kontrola škůdců
Zakořeněným tújím dodejte na jaře a v létě hnojivo s vysokým obsahem dusíku. Na podzim naopak vyměňte hnojivo za to, které obsahuje především fosfor a draslík, jež pomohou rostlině dobře přezimovat. Na přelomu září a října je také dobré dodat tújím hořčík. Jeho nedostatek totiž vede ke žloutnutí a hnědnutí rostlin.
Usychání, hnědnutí nebo žloutnutí tújí může mít řadu příčin. Může za něj samotné stáří rostliny, nedostatečná nebo naopak nadměrná zálivka, nedostatek hořčíku, přehnojení, ale také škůdci a houby. Napadnou-li túje škůdci nebo houby, nezbyde vám nic jiného než na ně aplikovat vhodný postřik. Uschlé větvičky, ke kterým se nedostalo sluníčko, jednoduše odstřihněte.
Zdroj: Porady Interia