Dobrá zpráva pro milovníky arašíd. Jejich pěstování není o nic složitější než pěstování brambor

Napadlo vás někdy, že byste si mohli doma vypěstovat ořechy, i arašídy, za které v obchodě platíte velké peníze? Ano, je to tak. Patříte-li mezi milovníky arašídů, máme pro vás skvělou zprávu. Můžete si je v klidu vypěstovat doma.

Péče o ně není o nic obtížnější, než při pěstování brambor a můžete tak poskytnout sobě i rodině zdravou pochoutku, která je v obchodě šíleně drahá. Jediné, co budete potřebovat je:

  • oloupené ořechy,
  • základní zahradnické náčiní,
  • konev na zalévání s vodou.

Začínáme

Nejprve vytvoříte drážky hluboké asi šest až sedm centimetrů. Klíčová je zde jejich vzdálenost, protože arašídy budete, musíte zasypat. Nejdřív drážky trochu zalijte vodou a poté do nich vložte vyloupané ořechy zhruba deset až patnáct centimetrů od sebe. Do jedné řady vždy dávejte jen jednu odrůdu ořechů, protože každá z odrůd klíčí jinou rychlostí.

Fotografie: Youtube Screen

Trochu práce a málo zalévání

Během sezony musíte arašídy rozpíchat třikrát. Díky tomu se nebudete muset trápit s plevelem a bude se jim lépe růst. Ideální je půdu trochu zavlažit vždy předtím, než je usadíte do země. Tato rostlina nevyžaduje příliš zalévání, což vás jistě potěší.

V suchých a parných létech to stačí jen jednou za deset až dvanáct dní. Měsíc přes sklizní přestaňte zalévat úplně. Arašídy jsou velmi teplomilné, proto je jejich umístění vhodné na slunné místo, kde budou moci krásně dozrávat.

Fotografie: Youtube Screen

Kdy sázet?

Arašídy jsou jižanského původu. Proto je nejlepší, když je zasadíte v druhé polovině května, jinak se jim bude těžko klíčit. Sklizeň by měla nastat koncem září. V nejlepším případě to poznáte tak, že jejich vrcholy trochu zežloutnou.

Plodiny se ale sklízí i v případě, že vršky zůstaly zelené. Dávejte si pozor na ranní mrazíky, protože ty chuť arašídů jasně znehodnotí. Budou potom velmi hořké a budete je moci všechny vyhodit. A to jistě po sezoně plné práce nechcete.

Fotografie: Youtube Screen