Docílit čistých oken bez nevzhledných šmouh nemusí být vůbec složité

Okna se sama bohužel neumyjí. A krásně čistá okna rozzáří celou místnost. Zapomeňte však na zmačkané noviny. Ušetříte si tak nervy i čas. Na mytí oken i rámů jsou vhodné alkoholové prostředky, ideálně ty, které jsou určeny pro profesionální mytí. Výtečné jsou i přípravky obsahující čpavek. Sice nevoní, ale zato dobře odvedou svou práci, jelikož čpavek je vynikající odmašťovač.

Potřebovat budete

  • Profesionální čistící přípravek případně ocet

  • Houbičku na nádobí a hadr (na umývaní oken a rámů)

  • Kvalitní stěrku

  • Suchý hadr, který nepouští chlupy

Na mytí oken budete potřebovat více než vodu z kohoutku. Voda totiž samo o sobě obsahuje hodně vápníku, proto se mohou na oknech dělat šmouhy. Přidejte tedy do vody ocet (deci octa na 5 litrů vody). Případně použijte profesionální čistič na bázi alkoholu. Jestliže jsou vaše okna velmi špinavá, použijte čistič, který obsahuje čpavek. Ovšem v tom případě nezapomeňte pořádně větrat, používáte-li tento přípravek na mytí zevnitř.

Okenní rámy

Začínejte vždy mytím okenních rámů. V průběhu mytí si podle potřeby vyměňujte vodu v kyblíku. Jinak budete akorát špinavou vodu roztírat a nedocílíte krásných čistých rámů. Rámy nezapomeňte otřít suchým hadrem. K rámům samozřejmě patří i garnýže, parapety, kliky, žaluzie.

Skleněné části

Jakmile máte rámy, parapety, žaluzie, kliky umyty, můžete se pustit do mytí skleněných částí oken. Pokud nebudete používat speciální čistící přípravek, použijte stěrku. Nasaďte na ní návlek z mikrovlákna, namočte do vody s octem, který funguje leštidlo i odmašťovač. Důkladně okna umyjte a stěrkou přejíždějte pouze jedním směrem, nikoliv cik cak, jak vás napadne. V závěru vyleštěte okno suchou utěrkou z mikrovlákna (nebo savým hadrem bez chlupů).

Pak už stačí jen pověsit vyprané, voňavé záclony či závěsy a máte na další tři měsíce klid. Okna umývejte podle potřeby. Pokud žijete někde, kde se hodně práší, budete muset okna umývat i častěji. Čím častěji okna budete umývat, tím méně budete mít s nimi práce.