Dokonale čisté sklo bez nečistot a šmouh. Babiččin recept na čisticí směs způsobil revoluci v mytí oken

Fotografie: Depositphotos

Umývání oken může být fuška a často s nejistým výsledkem. Přinášíme ale tip na to, jak umýt okna snadno a tak, aby se znovu jen tak nezašpinila.

Když při úklidu domácnosti dojde na mytí oken, nikdo se k této práci nehrne. Mnoha lidem se to zdá náročné, namáhavé, a navíc často neúčinné. Avšak i když jsou okna umytá, zůstávají na nich šmouhy a prach a nejsou zkrátka tak ideálně čisté, jak by si každý představoval. Existuje ovšem jeden velice účinný a snadný recept na přírodní bázi, se kterým okna vyčistíte velice jednoduše. Okna pak budou čistotou jen zářit.

Recept na vyčištění oken

Na přípravu potřebné směsi budete potřebovat 100 gramů hořčice a tu smícháte s 0,5 litru vroucí vody. Počkejte pár minut, než se hořčice lehce uvaří. Vyvařenou hořčici sceďte od vody, ale rozhodně ji nevyhazujte. Přidejte do ní pár lžic sody a pak s ní můžete vyleštit například špinavou toaletu nebo umyvadlo. Do hořčičného roztoku přidejte 1 polévkovou lžíci tekutého mýdla nebo můžete použít i prostředek na mytí nádobí. Potom přidejte další vodu (mezi 0,5 – 1 l), aby se roztok ochladil.

Fotografie: Pixabay

Pro pohodlnou aplikaci směs můžete nalít do rozprašovače, ale obejdete se i bez toho. Okna umyjte pečlivě z obou stran. Nakonec je otřete suchým hadříkem, nejlépe z mikrovlákna. Rozhodně k tomu nepoužívejte papírové utěrky, na mokrém povrchu totiž zanechávají malá vlákna, a sklo se tak na některých místech může stát matným. Nyní máte okno umyté – a bez zbytečných starostí.

Jak okna účinně čistit?

Nejlepší je umývat okna při zatažené obloze. Když se to dělá na přímém slunci, kapky vody příliš rychle vyschnou a zanechají stopy. Tento typ čištění se také nevyplatí dělat v příliš velkých mrazech. Před čištěním okna je dobré záclonovou tyč zbavit prachu. Pokud chcete záclonu osvěžit praním v pračce, vyplatí se přidat do bubnu malé balení jedlé sody nebo prášku do pečiva. Takový postup pomůže udržet jemnou látku bílou.

Dalším krokem je důkladné vyčištění okenních rámů. Nejlepší je začít tuto činnost zevnitř, protože tato strana je vždy čistší. Rámy omyjte měkkým hadříkem namočeným v roztoku vody a octa a poté je otřete do sucha. Pokud je okno velké, vyplatí se pracovat po etapách – umyjte rám jedné tabule, vysušte ho a pak přejděte k dalšímu rámu. Kartáček nebo vatová tyčinka vám pomohou dostat se na těžko dostupná místa a snadno je vyčistit.

Zdroj: Cpykami

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]