Dokonale hebké a měkké ručníky: Hotelové pradlena prozradila, jak toho snadno docílit

Fotografie: Depositphotos

Často se stává, že se po sprše utíráme do ručníku, u nějž se zdá, že už má to nejlepší za sebou. Existují však triky, jak ručníky opět oživit a navrátit jim svěžest a měkkost.

Utřít se hebkým a nadýchaným ručníkem, který dobře saje, je pro mnoho lidí spíše snem. Při dlouhodobějším používání se málokomu podaří udržet u ručníků jejich původní měkkost a nadýchanost. Důvodů, proč ručníky škrábou, nesají a někdy i zapáchají, je několik. Všem z nich se však dá vyhnout, pokud vyzkoušíte tyto tipy na nadýchané ručníky.

Zbytky aviváže slepují vlákna tkaniny

Samotný kvalitní materiál, ze kterého je ručník vyroben, je zárukou jeho dlouhé životnosti. Do ručníků se proto vyplatí investovat a koupit ty kvalitnější s vyšší gramáží. Při samotném praní je pak dobré prát ručníky zcela odděleně od jiného oblečení. Pračka by také neměla být přeplněná, protož ručníky potřebují dostatek prostoru, aby se jejich vlákna pořádně propláchla.

Jsou to především zbytky aviváže a pracího prostředku, co způsobuje, že ručníky časem ztrácejí měkkost a nedostatečně sají. Proto přestaňte aviváž na ručníky používat. Potrpíte-li si na voňavé prádlo, k ručníkům raději přidávejte pár kapek svého oblíbeného esenciálního oleje, který ručníky navoní, ale nezanese jejich vlákna.

Nejlepším změkčovadlem pro ručníky je bílý ocet

Na změkčení ručníků nejlépe funguje bílý ocet. Ručníky jsou po vyprání znatelně měkčí. Dejte hrneček octa do přihrádky na aviváž a můžete k němu přikapat už zmíněný esenciální olej. Octového odéru se nemusíte bát, jakmile ručníky uschnou, nebude po něm ani památky, naopak se dočkáte příjemné svěžesti, čistoty a hebkosti.

Fotografie: Pixabay

Přidejte k pracímu prášku půl šálku jedlé sody. Jedlá soda přirozeně odstraňuje pachy, zatuchlinu i plíseň z ručníků, které zůstávají příliš dlouho vlhké. Navíc velmi dobře čistí skvrny, včetně těch mastných, a pomáhá neutralizovat pachy. V kombinaci s octem však může silněji pěnit. Pokud tedy použijete při praní jedlou sodu, ocet raději přidávejte až při máchání, aby byla soda již vypláchnutá.

Ručníky nesušte na teplém radiátoru

Ručníky před i po vyprání protřepejte. Vlákna se tak oddělí od sebe, ručník se lépe vypere a také lépe uschne. Sušení je rovněž důležitým krokem pro měkkost ručníků. Dáte-li ho na horké topení, počítejte s tím, že měkký nebude. Sušení v sušičce je dobrý způsob, jak mít ručníky měkké. Častým sušením se však tkanina začne opotřebovávat. Ideální je tedy kombinovat sušičku se sušením ručníků na vzduchu, ideálně venku na sluníčku.

Počítejte s tím, že ručníky nemusí být s tímto postupem měkké ihned napoprvé. Je to z toho důvodu, že jedním praním se z vláken nemusí odstranit veškeré zbytky aviváže, které se tu dlouhodobě střádaly. Přestože dodržujete postup už po několikáté a na ručníky to nemá vliv, může být problém v tvrdé vodě. V tomto případě používejte při praní změkčovač vody.

Zdroj: Apostrophe

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]