Domácí aviváž hravě strčí do kapsy ty z obchodu. Vysoká účinnost a cena ingrediencí mluví za vše

Fotografie: Depositphotos

Všichni mají rádi, když oblečení voní, ale pozor na aviváže z obchodu, protože obsahují velmi škodlivé látky. Všechny se pak vstřebávají kůží a dostávají se do vašeho těla.

Mnoho z vás určitě používá klasické aviváže, které se prodávají v různých supermarketech. Jenže tyto produkty obsahují spoustu škodlivých látek, jež oblečení nejen ničí, ale mohou se dostávat i do kůže. Toxiny obsažené v avivážích a kondicionérech nejvíce škodí malým dětem. Mohou způsobit i hormonální změny. Proto byste se měli vyhýbat používání aviváže z obchodu a raději byste si měli doma vyrobit vlastní.

Jak aviváž připravit

K výrobě domácí aviváže je třeba jen pár věcí, které dost možná již máte doma. Připravte si 5–6 lžic jedlé sody, 250 ml převařené vody, 1 litr jablečného octa a 20–30 kapek esenciálního oleje dle vašeho výběru. Mějte připravenou také větší láhev, cca 3–4 litry, protože když suroviny uvnitř láhve protřepete, vytvoří se pěna. Všechny ingredience smíchejte a pořádně promíchejte. Ocet a jedlá soda začnou reagovat, takže bude pěnit.

Poté přidejte svůj oblíbený esenciální olej, našroubujte lahvičku a dobře protřepejte. Až budete mít hotovo, vršek trochu povolte, nemusíte ho úplně odšroubovat, jelikož aviváž potřebuje trochu „propadnout“. Nalijte 50 ml do pračky při každém praní a před každým použitím protřepejte. Budete překvapeni výsledkem, prádlo bude vonět a látka se nebude tolik ničit.

Proč je aviváž z obchodu špatná?

Možná jste si všimli, že některé štítky, zejména na sportovním oblečení, jasně říkají, že se při jejich praní nesmí používat aviváže. Je to proto, že voskový povlak může narušovat sací vlastnosti vlhkosti. Sportovní tkaniny jsou navrženy tak, aby odváděly vlhkost pryč od pokožky na vnější stranu tkaniny, kde se může odpařit. Ale pokud látku potáhnete voskovou vrstvou, blokujete její schopnost přenášet vlhkost. Časem se zde také vytvoří povlak, což znesnadňuje pronikání vody a pracího prostředku do látky, takže zápach a skvrny se obtížněji odstraňují.

Fotografie: Depositphotos

Zatímco látky se mohou na první pohled zdát extrémně měkké a příjemné, nahromadění mastného filmu v průběhu času způsobuje, že látky jsou méně savé. To je problém zejména u ručníků, které potřebují absorbovat hodně vlhkosti. Stejně jako u povlečení, spodního prádla a ponožek, jež sají pot. Aviváže mohou také znečistit oblečení – zanechávají na oděvu namodralé nebo šedé skvrny a časem může nános vosku způsobit i žloutnutí bílé.

Zdroj: Express

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]