Vyvarujte se nejčastějších chyb při praní prádla, které ho zbytečně ničí

Většinou si myslíme, že na praní prádla není nic příliš složitého a že se při něm nedá nic moc pokazit. Na jednu stranu máme pravdu a moderní pračky a účinné prací prostředky nám tuto činnost opravdu velmi usnadňují, nicméně přesto se řada z nás stále dokola při praní dopouští několika chyb, které mají na výsledek překvapivě velký vliv. Které chyby máme na mysli?

Přílišné množství pracího prostředku

Více neznamená vždy lépe a v případě množství pracího prášku či aviváže to platí dvojnásob. Pokud se domníváte, že jejich větší množství vašemu prádlu prospěje, mýlíte se. Prádlo nebude ani čistší, ani voňavější. Spíše naopak.

říliš velké množství pracího prostředku se z oblečení nedostatečně opláchne a může dojít k jeho poškození. V případě, že je vaše oblečení hodně znečištěné, je vhodnějším řešením použití režimu předpírky, případně puštění dvou pracích cyklů po sobě.

Fotografie: Pixabay

Problém je také to, že přebytek pracího prostředku a aviváže postupně ulpívá nejen na stěnách zásobníku, ale rovněž v částech pračky, které na první pohled nevidíme, a výsledkem může být velmi nepříjemný zápach. I z tohoto důvodu se jako prevence doporučuje zásobník z pračky po každém praní vyndat a nenechat uschnout, vlhká místa se totiž stávají rájem pro bakterie.

Příliš vysoká teplota a špatné třídění

Další chyba je praní na příliš vysokou teplotu. Vysoká teplota oblečení zbytečně zatěžuje a ničí. Jestliže chcete, aby vaše oblečení vypadlo déle jako nové, třicet či maximálně čtyřicet stupňů je naprosto dostačujících.

Na vyšší teplotu se doporučuje prát pouze ložní prádlo a ručníky. Problémem bývá také nedostatečné třídění prádla, kdy většina z nás třídí pouze podle barev, většinou na bílé, barevné a tmavé, ale již nikoli podle materiálu. Jemné materiály ale vyžadují speciální péči.

Fotografie: Pixabay

Perete oblečení nezapnuté

Jednou z velmi častých chyb, které se lidé dopouštějí, je, že perou kalhoty a další oblečení, jako bundy či mikiny, s rozepnutým zipem. To je ale špatně, rozepnutý zip totiž představuje pro prádlo potenciální nebezpečí, neboť může prádlo snadno poškodit. Nezapomínejte proto před praním všechny zipy zapnout, vyplatí se to.

Perete i krajku a silonky

Ve snaze ušetřit pereme často  v pračce i oblečení, které k tomu není určené, zejména nejrůznější krajkové spodní prádlo, plavky či silonky. Toto oblečení je mnohem vhodnější prát v ruce, pokud už ho chcete prát v pračce, investujte do speciálního sáčku, do kterého toto oblečení vložíte.

Chyby při sušení a věšení

Při sušení prádla na sušáku vždy prádlo před jeho pověšením protřepejte a vytvarujte do požadovaného tvaru, saka a košile se vyplatí sušit na ramínku. Svetry a další vlněné oblečení nevěšte, ale sušte je horizontálně.

Úvodní Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]