Domácí čistící přípravek na okna je minimálně stejně účinný jako ten z obchodu, ale utratíte za něj jen poloviční částku

Fotografie: Freepik

Snad všechny české hospodyně nesnáší mytí oken. Je to především proto, že leštění oken zabere skutečně mnoho času a ne vždy dojdete k absolutně perfektnímu výsledku, navíc šmouhy jsou vidět vždy z jiného úhlu. Poradíme vám, jak si doma vyrobit účinný prostředek na snadné mytí oken.

Zdravé a levné nebo nezdravé a drahé prostředky pro čištění oken?

Na trhu existuje nespočet čistících prostředků, které se zaměřují na mytí a následné leštění oken. Většinou jsou dost drahé a plné chemických složek, které nejsou šetrné ani k nám, natož k životnímu prostředí. Proto je pro vás a vaši rodinu mnohem lepší se rozhodnout pro domácí čistící prostředky. Mezi nejlepší vlastnosti, které mají doma vyrobené prostředky, bezesporu patří:

  • levné pořizovací náklady ingrediencí
  • ekologické a šetrné
  • žádné chemické přípravky
  • stejně účinné jako drahé varianty
Fotografie: Freepik

Pro perfektní lesk oken stačí klasické domácí ingredience

Nemusíte kupovat žádné drahé přípravky ani speciální ingredience. Bohatě vám pro přípravu budou stačit ty, které najdete ve vaší domácnosti, zejména v kuchyni. Jako skvělý základ pro čištění a leštění oken vám vystačí jednoduchý ocet. Ten totiž dokáže nejen odstranit všechny nečistoty z oken, ale také odstraní kdejaký mastný film a dodá oknům rozzářený vzhled.

Ke skvělému domácímu čističi oken vám budou stačit dvě sklenice vody, půl sklenice octa, jakýkoliv mycí prostředek (třeba ten, co používáte na nádobí) a dvě lžíce citronové šťávy. Všechny tyto ingredience pečlivě promíchejte v láhvi s rozprašovačem místo klasického uzávěru. Promíchaný čistící roztok naneste na okna a suchým hadříkem (bavlněným nebo papírovým) okna skvěle vyčistíte úplně do sucha.

Fotografie: Freepik

Jestliže vám není příjemná vůně octa, která je přeci jen velmi výrazná, a citronová šťáva vám tento pach nedokázala eliminovat dostatečně, pak pro vás máme ještě druhý, stejně účinný tip.

Do láhve nalijte půl litru destilované nebo převařené vody, dvě lžíce tekutého mýdla (vůni můžete vybrat podle vlastní fantazie), dvě lžíce vodky a čtyři kapky glycerinu. Díky tomuto čistícímu přípravku okna nejen krásně umyjete, ale budou také skvěle zářit, lesknout se a navíc už se vám nikdy nezamlží.

Pokud vyzkoušíte jednu z těchto dvou variant, pak věříme, že už se nikdy nevrátíte k drahým a chemicky připravovaným čistícím prostředkům. Tato varianta je totiž stejně účinná a s přidanou hodnotou ekologie a šetrnosti.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]