7 jednoduchých triků, díky kterým bude vaše domácnost doslova zářit

Následujících tipy Vám pomohou udržet váš domov čistý jako ze škatulky. Jsou naprosto skvělé a zároveň opravdu rychlé a snadné. Stačí jen trochu důvěry a osobní zkušenosti a uvidíte, že už nikdy nebudete uklízet jinak!

1. Nejšpinavější místa v koupelně

  • Sprchový závěs – Pokud chcete, aby vypadal jako nový, stačí fleky či žluté skvrny ošetřit roztokem peroxidu vodíku a vody ve stejném poměru.
  • Zubní kartáčky – Všechny bakterie na zubním kartáčku spolehlivě zabijete, když jej namočíte po dobu jedné hodiny do vinného octa a následně pořádně opláchnete pod tekoucí vodou.
  • Vana – Sedlinu vápence na vaně odstraníte opět pomocí peroxidu vodíku. Nalijte ho do rozprašovače, postříkejte vanu a nechte půl hodiny působit.

2. Pračka

Vodní kámen, to je prevít! Zatočte s ním pomocí kyseliny citrónové, kterou nasypete do prostoru pro prací prášek a pračku zapnete na program s nejvyšší teplotou.

3. Sporák

Olejové skvrny na sporáku nejlépe odstraníte pomocí obyčejné gumy, spousta profesionálních úklidových společností ji používá.

4. Pečící trouba

Olej a saze, které hyzdí vaši troubu spolehlivě odstraníte pomocí chloridu amonného, který rozpustíte v litru vody. Troubu předehřejte na 150 stupňů a vypněte. Roztok v hrnci vložte na spodek trouby, zavřete a nechte výpary přes noc pracovat.

5. Matrace

Alespoň jednou za sezónu je třeba vyčistit matrace. Použijete k tomu vakuovou trysku pro jemné povrchy. Nejlépe je ji použít při každé výměně ložního prádla. Zápachu se zbavíte pomocí jedlé sody, kterou nasypete na matraci, necháte půl hodiny působit a poté pečlivě vysajete.

6. Koberec

Skvrny na koberci zmizí, pokud je ošetříte roztokem vody a lžíce glycerinu. Skvrny od kávy, kakaa či čaje prostě nemají šanci. Na pivo, víno či jiný alkohol doporučujeme použít roztok teplé vody a trochou pracího prášku. Následně je omyjte půl litrem teplé vody a čajové lžičky octa.

7. Skvrny na látkách

Na neodbytné fleky od oleje použijte směs benzínu, acetonu a terpentinu ve stejném poměru.

Inkoustové skvrny spolehlivě pustí díky mléku.

Na skvrny od trávy použijte salinický roztok – šálek vody a jedna lžička soli.

Obrázek: brightside.me