Chraňte růže před nebezpečným škůdcem a ony se vám odvděčí krásnými květy po celou dobu letní sezóny

Fotografie: Freepik

Květy růže jsou nádherné a mají výraznou barvu. Ne nadarmo jsou právě její okvětní lístky považovány za symbol romantiky.

Jako každou jinou rostlinu, i růži mohou napadnout škůdci. V případě růží se jedná nejen o velmi rozšířené mšice a roztoče, ale také o její specifické škůdce, mezi něž patří chicinola. Pokud chceme, aby naše květiny budily v naší zahradě jen obdiv a uznání, je zapotřebí se i s těmito škůdci seznámit a vědět, jak s nimi bojovat. Jejich výskyt je ojedinělý, avšak pokud se i přes to na našich rostlinách objeví, může být boj s nimi opravdu zdlouhavý. 

Malý a nenápadný hmyz, avšak velký škůdce

Chicinola se dá najít pod latinským názvem Rhodites rosae. Jedná se o zástupce blanokřídlých. Je to černý hmyz o velikosti 4 milimetry, který je nápadný svýma červenýma nohama. U samic můžeme červené zbarvení najít také v oblasti břicha. A právě samice jsou pro naše květiny ohrožením. Kladou totiž svá vajíčka do pupenů divoké růže. Jakmile se zde červi začnou vyvíjet, vysávají z rostliny hormony potřebné pro její vývoj.

Fotografie: Pexels

Následkem toho jsou květy růží deformované a objevují se na nich chlupaté zelené kuličky. Ty ve svém vnitřku obsahují velké množství červů. Podle názvu by se dalo předpokládat, že se hmyz živí převážně divokou růží, ale není tomu tak. Nepohrdne totiž ani okrasnými růžemi na naší zahradě, a velmi snadno se tak může stát nezvaným škůdcem a zhoubou pro naše květy.

Hmyzu si často nevšimneme, koule se přehlédnout nedají

Kuličky, které se na našich rostlinách začnou objevovat, se nazývají hálky. Jedná se převážně o rostlinné pletivo, v němž má hmyz schované potřebné živiny pro svůj vývoj. Fungují také jako jejich domov a odpočívají zde. Poskytují jim ale také potřebnou ochranu před možnými predátory. Hálky na růžích jsou navíc obklopeny specifickou lepkavou hmotou. Tato struktura jim dává jedinečný mechový vzhled. 

Fotografie: Pexels

Hálky mohou postupem času měnit svou barvu, a to z odstínů zelené až na růžovou a červenohnědou. V ojedinělých případech mohou dosahovat velikosti až 10 centimetrů. Chicinilo v hálcích na růžích dokonce přezimuje, na jaře z nich tedy vylétají noví jedinci. K tomu dochází hlavně v období května. Většina z nich budou samice, které na další rostliny v okolí budou snášet vajíčka, a celý cyklus se tak bude opakovat i další léta a postupně dojde k napadení a zahubení všech našich květin.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]