Pokud máte v zahradě vysazené jehličnany jako smrky nebo túje a jehličí na nich hnědne a usychá, je pravděpodobné, že jsou napadeny škůdci. Takto se jich zbavíte.
Známým a obávaným škůdcem mnoha rostlin je sviluška. Mnoho zahrádkářů se s ní potýká u užitných plodin a pokojových rostlin, ale vězte že se nevyhýbá ani jehličnatým stromům. Pokud jste tedy zaznamenali, že vaše jehličnany strádají, pak je možné, že jsou napadeny právě tímto škůdcem. Jestliže nejste příznivcem chemie, nejprve vyzkoušejte tyto ekologické domácí postřiky.
Usychání jehličí
Hnědnutí a usychání jehličí může být způsobeno mnoha faktory. Výjimkou nejsou krtci a hraboši, kteří ničí kořeny stromu a ten pak nemá dostatek živin a usychá. Velmi častým škůdcem, především u smrků, je však sviluška, jež se prozradí drobnými pavučinkami. Pokud zjistíte, že je to právě ona, kdo likviduje vaše jehličnany, můžete efektivně zakročit.
Draselné mýdlo
Osvědčeným prostředkem proti sviluškám, ale i jiným běžným škůdcům, jako jsou mšice, je draselné mýdlo. Stačí pár lžic rozpustit v litru vody, promíchat a nalít do rozprašovače. Při postřiku se snažte pokrýt všechno jehličí. Draselné mýdlo můžete zakoupit v zahrádkářských potřebách. Pokud ho neseženete, vyzkoušejte obyčejné tekuté mýdlo rozmíchané ve vodě, které svilušky také nesnáší.
Domácí česnekový sprej
Česnek má přirozené vlastnosti odpuzující hmyz, a je tak účinný i proti sviluškám. Prolisujte 10 stroužků česneku do litru vody, promíchejte a nechte několik hodin louhovat. Tekutinu proceďte přes síto a nalijte ji do rozprašovače. Roztok nastříkejte ideálně na celý strom a znovu ho aplikujte po dvou týdnech, dokud sviluška neustoupí.
Bílé chmýří na jabloních je podpisem škůdce jménem vlnatka krvavá. Klíčem je postřik z vratiče obecného
Sprej z neemového oleje
Neemový olej je účinný přírodní prostředek, který odradí svilušky, ale i mnoho jiných tradičních škůdců v zahradách. Smíchejte 1 polévkovou lžíci neemového oleje v 1 litru vody a přidejte pár kapek saponátu, aby se přípravek udržel na jehličí co nejdéle. Směs můžete ihned aplikovat. Postřik opakujte každých 7–10 dní, dokud se sviluška neodporoučí.
Péče o stromy a přirození predátoři
Na svilušce si pochutná slunéčko sedmitečné, proto je dobrým řešením přilákat jich do vaší zahrady co nejvíce. Abyste se zbavili škůdců a minimalizovali riziko, že vaše jehličnany napadnou, je potřeba je pravidelně prořezávat a odstraňovat napadené a uschlé větve. Kolem stromů také udržujte nízký porost a čistotu, abyste škůdcům nevytvářeli vhodné úkryty.
Zdroj: Domek i Ogrodek