Proces schnutí prádla lze značně urychlit. Snadná japonská metoda spočívá ve vhodném umístění oblečení

Fotografie: Al Silonov / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Kdykoli navěsíte prádlo na sušák, máte prakticky jistotu, že to bude nějakou dobu trvat. Existuje samozřejmě možnost použít sušičku, ne každý však má takové vybavení.

Existuje způsob zvaný japonská metoda, která dokáže i obyčejné sušení na sušáku výrazně urychlit. Nejpřirozenějším způsobem je venkovní sušení, kdy slunce a vítr celý proces opravdu urychlí. To má ovšem hned dvě komplikace. Nelze to provádět celoročně a také jste závislí na rozmarech počasí. To se může změnit z minuty na minutu a pokazit vám všechny plány. V mnoha domácnostech jsou na sušení určené rozkládací sušáky, případně šňůry v koupelně.

Japonská metoda a pračka

Použití sušičky je sice rychlé a pohodlné, na druhé straně není nejlevnější. I když je k dispozici jen pračka, dá se sušení urychlit. Japonská metoda totiž spočívá ve vhodném věšení ještě mokrého prádla. Co zabírá dle InteriaKobieta nejvíce místa, patří na vnější stranu sušáku, malé kousky zase doprostřed. Toto rozložení dokáže celkovou dobu zredukovat až o 30 minut. Někdy budete mít pokušení dát prádlo na radiátor. Podle teploty to ale většinou není dobrý nápad.

Dlouhý kontakt s horkým povrchem může oblečení zaprvé srazit, zadruhé sníží odolnost materiálu. Zajímavou možností je usušení přímo v pračce, ale o tom ví jen málo lidí. Nefunguje to stejně efektivně jako sušička, usušíte však oblečení z toho nejhoršího. Jak na to? Prádlo vložte do pračky a dejte k němu jeden velký suchý ručník. Pak nastavte odstřeďování a tu nejvyšší možnou rychlost. Ručník „zachytí“ přebytečnou vlhkost oblečení, na sušáku to pak bude už krátké.

ponožky na sušáku
Fotografie: Pixabay

Levnější praní uleví rodinné peněžence. Pomůže k tomu i snížení teploty a vkládání méně prádla

Další vychytávky

Dle iReceptáře jsou zajímavé i postupy jako žehlení a fénování. O pracích vychytávkách jsme na Bydlíme Útulně psali už několikrát. Jaké jsou další prádelní triky? Když pověsíte oblečení na normální šňůru, dejte ho dál od sebe. V meziprostoru bude více proudit vzduch, všechno uschne líp. Pověste mikiny i trička na ramínka, ušetříte si hodně místa ve skříních. Povlaky na peřiny pověste na dveře, uschnou rychleji.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]