Levnější praní uleví rodinné peněžence. Pomůže k tomu i snížení teploty a vkládání méně prádla

Fotografie: Depositphotos

Drahota současnosti i nejistota blízké i vzdálenější budoucnosti vedou prakticky každého k hledání dalších možností, jak ušetřit za provoz domácnosti.

Jak se ukazuje, objevují se stále nové možnosti, jak toho docílit. Navíc se obejdou bez drastických změn životního stylu nebo nákupu drahých prostředků. Stačí totiž jen lehce změnit přístup k samotnému procesu praní. Klesající náklady pak uvidíte doslova v přímém přenosu, hlavně stran elektřiny a vody. Jak říká klasické přísloví, kdo šetří, má za tři. Věděly to už předchozí generace, ale na rozdíl od nás se tímto pravidlem v mnoha případech opravdu řídily.

Podstatná je už volba pračky

Máte doma přístroj, který pamatuje možná ještě vaše mládí? Ačkoli může fungovat, je načase investovat do nového. Nové generace jsou totiž už mnohem úspornější, takže počáteční náklad máte zakrátko zpátky. Jak upozorňuje FeedIt, dejte si pozor na štítky energetické náročnosti. Udávají spotřebu v kWh na 100 pracích cyklů a jsou seřazeny podle abecedy. Ta se štítkem B je tedy úspornější než s označením D. Dalším fíglem je praní v adekvátních hodinách, kdy je proud levnější.

Máte-li dva tarify elektřiny (což si ověříte u dodavatele), pak se vám opravdu vyplatí prát v době nízkého tarifu. Obvykle spíná v noci a krátce přes poledne. Doba se ovšem může lišit klidně co týden, takže si vždy na webu zkontrolujte momentální stav. Dbejte také na pravidelné čištění pračky, to už jsme na BydlímeÚtulně rozebírali několikrát. Je to docela jednoduchý proces, který ovšem hodně lidí zanedbává. Pak se diví, že se setkávají s problémy.

plná pračka buben
Fotografie: Pixabay

Časté chyby mohou zkomplikovat efektivní praní prádla. Patří mezi ně i zatěžování pračky a nevětrání

Plný buben a vysoká teplota

Jakékoli teplo plynoucí z elektřiny znamená velké náklady. Naučte se tedy prát na nižší teploty, dle webu Vyper bohatě stačí i 40 stupňů. Ohřev zvyšuje náklady až o čtvrtinu, držte se proto 40 stupňů Celsia. Občas vyperte na 60 nebo více stupňů v rámci dezinfekce pračky. Hlavně ale necpěte buben na maximum, ztrácí se tím jakákoli efektivita procesu. Pak budete mít jednu polovinu prádla naprosto nedotčenou a také tím zkracujete životnost přístroje.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]