Desatero sekání trávníku zajistí, že se na vaši zahradu budou chodit dívat sousedé ze širokého okolí

Fotografie: Depositphotos

Aby trávník na vaší zahradě k něčemu vypadal, vyžaduje celoroční péči. A během sezóny o to více – důležité je vědět, jak trávu správně posekat, aby nestrádala.

Zdá se vám tráva vašeho souseda zelenější, dokonalejší, rovnější? Třeba i je – záleží na tom, kolik pozornosti svému trávníku věnuje on a kolik vy. Od dokonalého pažitu na pozemku vás mohou oddalovat třeba i nevhodné způsoby sekání.

I trávník vyžaduje péči

Vertikutování, hnojení, zastřihávání, vysévání, zalévání, ale hlavně a především sekání. Práce, kterou výstavní trávník dá, je srovnatelná s dřinou, již musíte věnovat zeleninové zahrádce. Nicméně ta se vám za vaši námahu obvykle odmění úrodou – tak proč vlastně trávníku věnovat tolik péče? Proč ho nenechat ladem nebo ho rovnou neproměnit na vybetonovanou plochu, která údržbu téměř nepotřebuje?

Trávník je do určité míry vizitkou majitele pozemku, kromě toho je to ale prostor, na kterém se toho hodně odehrává. Opalování, pikniky, dětské hraní, rodinný fotbal, grilování, to všechno jsou aktivity, které by se vám na hlíně dělaly asi těžko. A život se neodehrává jenom „na“ trávníku, ale dokonce i přímo v něm. Díky prospívajícímu trávníku zkrátka bude prospívat celá zahrada. Nicméně aby byl trávník zdravý, je potřeba o něj dobře pečovat. A základem jsou správné návyky při sekání.

Pokuta až 10 000 Kč hrozí za nesprávné sekání i nesekání trávy. Záleží i na prostředku a lokaci

Hra na zahradě
Fotografie: Freepik

Desatero správného sekání

  • Sekejte pravidelně. Adekvátní je sekat jednou týdně, v sezóně, kdy tráva roste rychleji, i častěji – dosáhnete tak i větší hustoty trávníku, jak radí web BobVila.
  • Ideální výška trávy je podle webu DomekIOgrodek asi 4 cm. V letních měsících se nicméně doporučuje ponechat trávu o jeden až dva centimetry vyšší.
  • Nesekejte trávník, když je mokrý, výsledek by byl nekvalitní.
  • Trávu před zimou posekejte na asi 5 cm.
  • Hnojení je základ – pár tipů na něj najdete na BydlímeÚtulně.
  • Nože u sekačky pravidelně kontrolujte, ať jsou ostré.
  • Pokud je to možné, ve stinných místech ponechte trávu trochu vyšší.
  • Trávník před sekáním nepošlapejte, hůře by se vám sekal.
  • Ve svazích sekejte horizontálně.
  • Při sekání využívejte celou šířku vaší sekačky.

Kdo nelení, tomu se zelení a s tímto desaterem hned několikanásobně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*