Z tohoto důvodu je důležité nechávat na zahradě lžičku s cukrem. Dělá to však jen hrstka lidí

Fotografie: Freepik

Voda s cukrem může včelám a čmelákům nahradit přírodní nektar a uchránit je tak před hladověním. Tento roztok jim můžete nechávat venku třeba na lžíci.

Poskytování sladké vody včelám a čmelákům může být v některých ročních obdobích pro tento hmyz velice významnou pomocí. A to zejména tehdy, kdy jsou přírodní zdroje nektaru omezené. Směs cukru a vody funguje jako rychlý zdroj energie pro tyto opylovače, což je zvláště užitečné na začátku jara, kdy stromy a další rostliny ještě nekvetou. Obdobné je to na konci podzimu, kdy tento užitečný hmyz může mít potíže s hledáním potravy, neboť už nekvete vlastně vůbec nic. Tato velice jednoduchá metoda může včelám poskytnout dostatek síly k návratu do úlu po vyčerpávajícím hledání potravy.

Sladký roztok = potřebná energie

Připravíte-li hmyzu cukrový roztok, zajistíte mu vlastně takovou provizorní krmnou stanici. Je však důležité, abyste nalili sladkou vodu do mělkých nádobek. Zabráníte tak utopení hmyzu, píše web EleganzaPlus. Vodu v miskách pravidelně obměňujte, aby se předešlo šíření chorob. Takto se o čmeláky, a zejména o včely postarat je sice malým, ale prospěšným aktem k podpoře místního ekosystému. Každý zahrádkář tak může přispět ke zlepšení životních podmínek včel, jež mají zásadní význam pro biologickou rozmanitost.

Krmení včel cukrovou vodou je mezi včelaři běžná praxe. Podporují tak svá včelstva v době nedostatku potravy, aby zajistili jejich zdraví a přežití. Než začnete i vy přilepšovat včelám a čmelákům cukrovým roztokem, přesvědčte se, zda je to skutečně nutné. Přikrmte je v následujících případech, jak radí web BeeCombPlex:

  • Když je nedostatek nektaru. To bývá obvykle v časném jaru nebo třeba při velkém suchu.
  • Při zakládání nových včelích kolonií může cukrová voda hmyzu poskytnout potřebnou energii pro stavbu plástů a odchov plodu.
  • K přezimování – v oblastech s tuhou zimou může být pro včely doplňkové krmení klíčové. Jinak by také nemusely do jara přežít.
  • V nouzových situacích, kdy včelstvům hrozí hladovění v důsledku nepředvídaných okolností.

Z této přírodní směsi vytvoříte levný a účinný repelent, díky kterému se vyhnete chemickému zápachu

Jak sirup pro včely připravit

Včelám můžete podávat tři typy cukerného roztoku. Řídký sirup, tj. poměr vody a cukru 1 : 1, se podává brzy zjara, a to ke stimulování chovu mláďat a růstu včelstev. Sirup střední hustoty, tj. dva díly cukru a jeden díl vody, je více kalorický. Včelám ho nabídněte jako podzimní krmivo, které jim pomůže vytvářet zásoby na zimu. Hustý sirup, vytvořený v poměru 3 : 2, tedy tři díly cukru a dva díly vody, se použije jako zimní krmivo nebo jako nouzové krmení, když není dostupný žádný přírodní nektar.

Cukr s vodou dodá včelám energii
Fotografie: Pixabay

Voda na přípravu cukrového sirupu by měla být převařená, tak bude roztok sterilní. Nevíte-li, do jaké nádobky sirup nalít, zkuste třeba jen lžíci, kterou necháte se sirupem na zahradě. Anebo si můžete v potřebách pro včelaře pořídit speciální krmítka. V hlubších miskách se včely utopí. Zdravá včelstva přinesou lidské populaci víc medu. A jak poznáte pravý včelí med od falešného? Taktéž jsme o tom na webu BydlímeÚtulně psali.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*