Domácí trik, jak vyčistit zašlé stříbrné klenoty, aniž byste je museli nosit ke klenotníkovi. Vraťte jim jejich původní lesk

Fotografie: Freepik

Na zašlém stříbru není nic pěkného. Pokud Vaše stříbro do takové fáze došlo, je čas se zašlosti a zašedlosti zbavit. Vyčistíte tak šperky, přípory a všechny stříbrné ozdoby, které doma máte.

Proč byste měli za čištění stříbra platit nemalé peníze u odborníka, když ho můžete vyčistit sami doma? Ušetříte spoustu peněz, neboť produkty jako kuchyňská sůl, citronová šťáva nebo třeba zubní pasta opravdu moc nestojí. Bude Vás to sice stát trochu času, ale v přepočtu je to ten nejlevnější způsob, jaký můžete zvolit.

Fotografie: Freepik

Citronová šťáva

Využití citronové šťávy k čištění stříbrných věcí je nejstarší způsob, jakým se stříbro čistí. Citronová šťáva stříbro krásně rozjasní a odstraní zašlost a zčernání. Stačí jen vymačkat dostatek citronové šťávy a jemnou houbičkou, nebo hadříkem příbory vyčistit. Zatím čistěte jen nezředěnou citronovou šťávou, voda přijde až v další fázi. Pokud máte jednotlivé kusy příborů vyčištěné, opláchněte je pod teplou vodou tak dobře, aby na nich nezůstaly žádné stopy citronové šťávy a utřete je do sucha.

Zubní pasta

Aby Vám byla zubní pasta při čištění stříbrných šperků nápomocná, musí být čistě bílá bez barvy. Pokud splňuje tento požadavek, můžete začít s následujícím postupem. Malé množství zubní pasty zřeďte vodou.

Do misky s tímto roztokem umístěte stříbrné věci. Ujistěte se, že je stříbro celé potopené pod roztokem. Kdyby byly potopené jen částečně, nedošlo by k vyčištění celých věcí, ale jen jejich částí. Až vyčištěné produkty vyjmete z roztoku, opět je propláchněte pod čistou vodou.

Fotografie: Freepik

Hliníková folie a sůl

Nežádoucí tmavé usazeniny a skvrny ze stříbrných předmětů Vám také pomohou odstranit hliníková fólie, sůl a voda. Stačí dno misky vyložit hliníkovou fólií, položit na ni stříbrné předměty a zalít celou misku horkou vodou smíchanou se solí. Poté by měla být nádoba s vodou a s namočenými předměty ponechána několik minut pracovat. Na konci postupu by mělo být stříbro důkladně omyto teplou vodou z kohoutku a důkladně vysušeno.

Popel

I metoda popela byla u našich babiček velmi oblíbená. Popel se ukazuje jako velmi užitečný při čištění šperků, příborů nebo jiných předmětů ze stříbra. Zde stačí vzít malé množství popela na vlhký hadřík vyrobený z bavlny. Třením předmětů látkou z nich odstraníte usazeniny a nečistoty.

Zdroj: Better Homes & Gardens