Domov z autobusu si pořídila mladá žena, hudebnice, která chtěla být blíže svému publiku. Předělala si ho kompletně podle svého vkusu a možností.
Dnes se můžete seznámit s mladou ženou Destiny, pro kterou se stala hudba smyslem života. Aby ji mohla šířit mezi svými posluchači, rozhodla se pro nový, mobilní domov. Stal se jím přestavěný školní autobus BlueBird TC2000 z roku 1996, který nazvala Dolly. Ve skutečnosti to není jen příbytek – je to současně i nahrávací studio na kolech, protože Destiny se hudbě věnuje naplno, jak uvádí web MyPositiveOutlooks.
Na cestách, ale zároveň doma
Jednou z nejnáročnějších věcí, na kterou je třeba se adaptovat, když se stěhujete do malého domu na kolech, je kompaktní vnitřní prostor. Avšak zmíněný domov z autobusu poskytuje téměř tolik prostoru jako garsonka. Pokud tedy člověk nežil v rozlehlé vile, přizpůsobí se stísněnějším podmínkám snadněji. Destiny koupila autobus na začátku roku 2022 asi za 90 tisíc korun, a to včetně nákladů na registraci obytného vozu. Poté provedla nějaké opravy a vyměnila všech šest pneumatik za dalších 90 tisíc.
A co je na celé záležitosti nejpůsobivější? Skutečnost, že Destiny provedla přestavbu autobusu docela sama, jak uvádí web AutoEvolution. Hotový koupila pouze střešní nosič asi za 40 tisíc korun. Nejdražší na této přeměně autobusu na malý dům byl solární a elektrický systém, který přišel asi na 220 tisíc korun. Tady učinila Destiny nejvýznamnější investici – solární panely mají kapacitu 3 200 W. Tím si hudebnice zajistila, že bude mít vždy dostatek elektřiny pro svůj život i práci.
Velký dům stařenka finančně nezvládala. Přestěhovala se do malého domku k synovi na zahradu
Když přiložíte ruku k dílu, vše je levnější
Jen pro srovnání: menší dodávky mívají panely s kapacitou kolem 600 W, autobusy okolo 1 500 W. Veškerý materiál a spotřebiče stály 160 tisíc. Celkové náklady se tedy vyhouply zhruba na 600 tisíc korun. Vzhledem k tomu, jak je tiny house esteticky i prakticky vybaven, jedná se na tamní poměry o vynikající investici. Pokud by přestavbu prováděla specializovaná firma, přišlo by to majitelku na více než dvojnásobek této ceny.
Destiny, se svou vášní pro hudbu a vzdělávání, využívá tento neobvyklý domov jako prostředek k rozšíření svého poslání a sdílení radosti z hudby s ostatními. Její přístup může sloužit jako inspirace pro ty, kteří hledají alternativní způsoby bydlení. Zároveň ukazuje, jak lze prostřednictvím hudby vytvářet komunity a spojovat lidi. Destiny nejenže našla nový domov, ale také nový způsob, jak obohatit životy ostatních prostřednictvím svého umění a pedagogické práce.
Její autobus na cestách nikdo nepřehlédne. Nejen díky jeho velikosti, ale také proto, že ho Destiny opatřila bílou barvou s výraznými jasně růžovými prvky. Na „čele” mu svítí růžový nápis „Dolly”. A jak vypadá interiér? To zjistíte na přiložené videonahrávce. Jiní manželé si nechali přestavět autobus na pojízdný domov v důchodu – o nich jsme na BydlímeÚtulně také nedávno psali.
Napište komentář