Dovolenou ve Finsku lze strávit v jedinečných chatách v národním parku

Dovolená ve Finsku dávno není tak nedostupná. Skandinávské země patří mezi ty země světa, které mají velmi specifickou architekturu, která se v souvislosti s popularitou minimalistického stylu bydlení stává stále oblíbenější a vyhledávanější. Navíc jsou domy ve Skandinávii stavěny i s velkým ohledem a respektem k okolí přírodě.

Základním požadavkem je jich ekologičnost, soběstačnost a udržitelnost tak, aby žádným způsoben negativně neovlivňovaly okolní přírodu. Jedním z mnoha příkladů je i projekt dvou chat, které se nacházejí v národním parku ve Finsku.

Tradice a ekologie

Dvojice finských designérů si před několika lety koupila pozemek o rozloze pěti akrů na jednom z ostrovů v národním parku a rozhodli se v této panenské přírodě postavit chaty, které by byly zcela unikátní svou stoprocentní energetickou soběstačností, a to se jim nakonec podařilo.

V jižní části národního parku Archipelago tito architekti postavili dvě chaty, které se na první pohled neliší od jiných typických finských chat. Přesto jsou ale zcela unikátní, veškerou potřebnou elektřinu totiž vyrábějí speciální solární tašky, které jsou umístěny na jejich střechách, a voda, kterou najdete v kuchyni či koupelně, je filtrovaná z moře.

Teplo, světlo a pohodlí

To ale stále není vše. Zimy ve Finsku jsou poměrně kruté, a vytápění je tak nezbytnou součástí každého domu. Řešení v tomto případě představuje podlažní vytápění, které zajišťuje horká voda ohřívaná u kamen ve Finsku nepostradatelné sauně. Dvě chaty nabízejí ubytování pro deset osob. Kromě sauny je jejich součástí i dílna. Z interiéru i z venkovních teras se navíc otevírají naprosto jedinečné výhledy do okolní přírody, na moře i lesy.

Ticho a neporušenost přírody nabízí zcela výjimečnou možnost relaxace a poklidná atmosféra místa je vyhledávanou protiváhou intenzivního moderního způsobu života. Celý objekt působí velmi čistě, útulně a pohodlně a je možné si ho pronajmout po celý rok.

Fotografie: Archmospheres