Dřez není odpadkový koš. Některé věci byste do něj rozhodně neměli vyhazovat, jinak hrozí velké problémy

Fotografie: Depositphotos

Mnoho lidí má tendenci dřez v kuchyni zaměňovat s odpadkovým košem. Jeho použití je totiž mnohem jednodušší a tak nám mnohdy ani nedojde, jak velké chyby se dopouštíme.

Do našeho odtoku v kuchyni velmi často splachujeme věci, které by se tam neměli za žádnou cenu dostat. Tou nejčastější jsou zbytky jídla z našich talířů. Máme ale ve zvyku dřez používat jako odpadkový koš a často v něm tedy končí i naprosto jiné předměty. To se velmi negativním způsobem odráží na jeho funkčnosti a často tak dojde k jeho ucpání. Dali jsme dohromady seznam věcí, které by s vaším dřezem do styku přijít neměli. Pojďme se společně podívat na to, jak s nimi správně naložit.

Zanesené odpadní potrubí často silně zapáchá

Ucpaný dřez poznáme nejen podle toho, že voda přestane odtékat, ale také dochází k tvorbě silného zápachu. Nejčastějším důvodem vzniku tohoto problému je právě nesprávné využívání našeho dřezu. Vyčištění trubek, které nás následně čeká, je nejen velmi nepříjemná práce, ale mnohdy se neobejde bez zásahu odborníka, takže nás ve finále může vyjít velmi draho. Je proto mnohem lepší této situaci předcházet a do dřezu nesplachovat věci, které tam zkrátka nepatří.

Fotografie: Pexels

Nejčastější věcí, která náš odpad ucpává, jsou zbytky potravin, které omyjeme z talířů. Ty se v trubce následně hromadí a přispívají tak k její neprůchodnosti. Předtím, než talíř umístíte do dřezu, zbavte ho zbytků po našem jídle. Tyto zbytky stačí jednoduše vyhodit do koše. Většina potravin totiž při kontaktu s vodou nabobtná a to našemu potrubí nepřispívá. Obzvláště problémový je chléb, obiloviny, rýže, krupice, ale i mouka. Také myslete na to, že do dřezu nepatří vařící voda. Většina trubek je plastová, mohou se tak nenávratně poškodit.

Nejčastěji dochází k nesprávné likvidaci olejů a tuků

Velmi častým problém, který se vyskytuje v mnoha domácnostech, je likvidace oleje. Máme totiž ve zvyku použitou pánvičku automaticky umístit do dřezu a následně opláchnout. To ale našemu potrubí vůbec neprospívá. Tuky a oleje totiž při kontaktu s vodou tuhnou a následně se usazují na stěně našeho potrubí. Nejjednodušším řešením, které by vás nyní mohlo napadnout, je vylití oleje do toalety. V tomto případě by ale výsledek byl naprosto stejný, jen by docházelo k zanášení trubek na jiném místě.

Fotografie: Pexels

Použitý olej je tedy nejlepší skladovat doma v uzavřených nádobách a poté vyhodit do specializovaného koše, který je k likvidaci tohoto odpadu určený. Často se také uchylujeme k tomu, že do dřezu spláchneme kávovou sedlinu. Ta má ale podobnou konzistenci jako písek, proto se na povrchu našich trubek také časem usazuje. Ideálním řešením je tedy sedlinu vyhodit do koše a nebo ještě následně využít, například jako hnojivo na naši zahradu. Do dřezu také nepatří chemické prostředky, prací prostředky, ředidla nebo kosmetické produkty.

Zdroj: Delish

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]