Dezinfekční úklidové prostředky, které najdete doma v kuchyni

Většina z nás má doma plnou skřínku úklidových pomocníků. Přípravek na nádobí, přípravek na mytí podlah, něco na vanu a umývadlo, pak leštěnku na nábytek, sklo, čistič na koberce, toalety a mnoho dalšího. Nejenže každý takový přípravek stojí spousty peněz, ale těch obalů.

Přitom lze udržovat domácnost voňavou, čistou, lesklou i s polovinou toho, co máme. A ještě mnohem šetrnějším způsobem. Věci, jako jsou jedlá soda, kypřící prášek do pečiva, ocet, kuchyňská sůl, citrusy – má doma patrně úplně každý.

Citrusy

Citrusy obsahují kyseliny, které spolehlivě ničí velké množství bakterií, které by měly zálusk se u vás doma usadit. Výtečně se hodí i k leštění kovových povrchů. Pokud smícháte šťávu z citronu s trochou olivového nebo kokosového oleje (který rovněž hubí bakterie), získáte skvělý přípravek k leštění nábytku.

Jedlá soda

Neutralizuje pachy, dokáže odstranit různé skvrny, poradí si s připáleným hrncem i sporákem, s přehledem vyčistí koupelnu i toaletu. Patří jednoduše k univerzálním úklidovým prostředkům, které lze kombinovat s dalšími – třeba s citronem nebo octem. Výtečně vyčistí i zašlé fleky od kávy či čaje z nádobí.

Ocet a esenciální oleje

Funguje jako skvělá desinfekce, ničí viry, spory, bakterie a neutralizuje pachy. Výtečně se hodí i na leštění oken a skleněných povrchů. Doma jej využijete na desinfekci kuchyňských předmětů a pracovních ploch, skvělý i na vytírání, využijete jej v koupelně a vlastně všude v domácnosti. Navíc po takovém úklidu si některý hmyz rozmyslí, zda navštíví právě vás. Ocet má totiž schopnost odpuzovat některý hmyz. Smíchat ho můžete s jedlou sodou, ale i šťávou z citronu a posílit ještě účinnost domácího přípravku.

Pokud by vám chyběla i vůně úklidového prostředku, pak stačí použít pár kapek esenciálního oleje. Také esenciální oleje dokáží likvidovat bakterie a odpuzovat hmyz. Navíc příjemně provoní domácnost.

Sůl

Sůl je výtečná na čištění kuchyňských krájecích desek, odstraňování připálených jídel atd. Potřebujete-li něco oškrábat, smíchejte sůl s octem nebo citronovou šťávou a drhněte. Stejně tak můžete sůl použít při drhnutí sporáku, toalety, vany a jiných míst. I sůl má široké využití jako úklidový pomocník.

Fotografie: Pixabay