Překážky bohaté okurkové úrody: Nedostatečné rozestupy a zanedbaná výživa končí zklamáním

Fotografie: Freepik

Okurky si od zahradníků vyžadují trochu více pozornosti oproti jiným plodinám, které rostou téměř samy. Když však víte, co dělat a čemu se vyhnout, můžete i přes to sklízet bohatou úrodu.

Pěstování okurek není úplně bez výzev. I tady se dají dělat chyby, které by mohly ohrozit váš úspěch. Pokud chcete sklízet hodně křupavých a chutných okurek, podívejte se, co nemají rády a čeho je potřeba se při jejich pěstování vyvarovat. Naštěstí toho není zase tolik, a tak se pěstování okurek může stát zábavou i pro teprve začínající zahrádkáře.

Volba špatné odrůdy

Odrůda okurky, kterou si zvolíte pro výsadbu, výrazně ovlivní vaši úrodu. Některé odrůdy jsou vhodné pro nakládání, zatímco jiné jsou mnohem lepší do salátů. Je také důležité vybrat odrůdu, jíž se bude dobře dařit ve vašem klimatu. Ve vyšších polohách byste měli sáhnout po odolnějších odrůdách. Určitě není na škodu vyset hned několik druhů a v průběhu sezóny sledovat, kterým z nich se u vás daří a které strádají.

Nedostatečné rozestupy

Okurky potřebují prostor. Jsou to pnoucí se rostliny, které se značně rozšiřují, jak rostou. Příliš těsná výsadba může vést k nedostatečné cirkulaci vzduchu a menšímu vzrůstu a zvyšuje riziko výskytu nemocí. Obecně by okurky měly být vysázeny 45 až 90 cm od sebe v řádcích, jež jsou 90 až 120 cm od sebe. Přesný rozestup však závisí na odrůdě, proto se řiďte pokyny na obalu se semínky.

Výsadba ve špatnou dobu

Okurky jsou teplomilné plodiny a jsou citlivé na mráz. Příliš časná nebo pozdní výsadba je může poškodit. Okurky vysazujte, až když hrozba mrazu pomine a teplota půdy se zvýší alespoň na 15 °C. Pokud chcete začít se sezónou dříve, můžete si okurky předpěstovat. Sazenice byste však neměli mít doma déle než měsíc, poté totiž začínají vadnout a při přesazení na záhon pak nemusí vůbec zakořenit.

okurky na záhoně
Fotografie: Freepik

Nedostatek slunce

Okurky milují slunce a potřebují minimálně 6–8 hodin přímého slunečního záření denně. Nedostatek slunce může vést ke špatnému vývoji rostlin a nízkému výnosu. Okurky tedy zasaďte tam, kde budou mít po celý den dostatek slunce. Pokud je pěstujete v nádobách, můžete je přesouvat tak, aby byly vždy na prosluněném místě.

Nadměrná nebo nedostatečná zálivka

Nadměrná i nedostatečná zálivka může být pro okurky škodlivá. Přelévání může vést k hnilobě kořenů, zatímco nedostatek vody bude rostlinu stresovat a důsledkem toho může mít okurka hořké plody. Zejména během kvetení a plození potřebují okurky konzistentní vlhkost. Zalévejte je pravidelně a hluboko, ale nechte vrchní vrstvu půdy vyschnout, než je zalijete znovu. Mulč v podobě sena nebo posekané trávy může pomoci udržet vlhkost půdy a zabránit přelévání.

Zanedbáváte výživu půdy

Okurky preferují dobře propustnou, úrodnou půdu s pH mezi 6,0 a 7,0. Před výsadbou prohnojte záhon přidáním organické hmoty, jako je kompost nebo dobře shnilý hnůj, abyste zlepšili její úrodnost. Zvažte také provedení testu půdy, abyste zjistili její pH. Pokud je to nutné, upravte pH pomocí vápna (pro zvýšení pH) nebo síry (pro snížení pH). Občas také okurky přihnojte, ale nepřehánějte to. Přehnojení rovněž může vést k hořkým plodům.

Průběžně okurky nesklízíte

Ponechání okurek na rostlině příliš dlouho může vést k velkým, hořkým plodům. Pokud nebudete plody sklízet průběžně, ochudíte se o část úrody, protože rostlina bude předpokládat, že už vyprodukovala plodů dost, a tak nebude nasazovat na nové. Obecně se salátové okurky sklízejí, když jsou dlouhé mezi 15 a 20 cm, zatímco okurky na nakládání se sklízejí, když jsou dlouhé mezi 7 a 10 cm.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]