Pokud máte chatu, kterou využíváte pouze do podzimu, je nutné připravit ji na zimní spánek. V opačném případě byste se na jaře mohli dočkat nemilých překvapení. Co vše je potřeba udělat si prozradíme v dnešním příspěvku.
Chalupy a chaty slouží k relaxaci a jako únik z hlučného a hektického města. To však neznamená, že se to obejde bez jakékoli práce. Naopak – chataři mají mnohdy plné ruce práce, ale o tom to je. Některé práce jsou únikem, odpočinkem a dají se označit za příjemné, jiné zase méně příjemné, náročné, ale zkrátka k tomu patří. Jen tak se budete moci napřesrok vrátit bez zbytečných výdajů a starostí navíc.
1. Zamezte zamrzání vody
Vypusťte veškerou vodu, uzavřete přívod vody a vypněte elektřinu. Do toalety je vhodné nasypat sůl či nemrznoucí směs a nezapomeňte zaizolovat vodoměr.
2. Vypněte veškeré pojistky
Mimo vody je důležité vypnout i elektřinu, předejdete tak možnému zkratování. Vypojte vše ze zásuvky a vypněte všechny spotřebiče. Zapomenout nesmíte také na plyn – vypněte plynový kotel a uzavřete ventil u bomby.
3. Riziko plísně a vlhkosti
Pokud víte, že se celou dobu nebude v chatě topit ani větrat, odtáhněte veškerý nábytek od zdí, dvířka kuchyňské linky a skříní nechte otevřená. Jsou-li v chatě nějaká místa náchylná na tvorbu plísně, ošetřete je speciálními přípravky proti tvorbě plísní.
4. Velký úklid
Nenechávejte v chatě nic, co by přilákalo škůdce. O moly ani hlodavce určitě nestojíte. Zbavte se veškerých zbytků jídel, nápojů a důkladně ukliďte. Umyjte lednici, spižírnu, vymyjte kávovar. Otevřené potraviny si odvezte domů.
Stejně tak nenechávejte v chatě zbytečně peřiny, povlečení, oblečení. Pokud je nemáte kam jinam uskladnit, snažte se je umístit tak, aby se do nich neměly šanci nastěhovat škůdci. Pomoci vám mohou vakuové pytle a aromatické přípravky, které fungují jako odpuzovače škůdců. Postarejte se také o knihy.
5. Utěsněte veškeré škvíry
Zkontrolujte okna, dveře, ale i půdu. Pokud natrefíte na nějaké škvíry, utěsněte je. Nejenže nebude dovnitř zbytečně táhnout, snížíte tím riziko plísní, protože se sníží nadbytečná vlhkost. Také snížíte toho, že se k vám nastěhují myši.
6. Střecha a okapy
Střecha musí být v dobrém stavu, aby udržela tlak sněhu a neměla žádná místa, kudy by mohlo zatékat. Vyčistěte i okapy. Ucpané okapy již nadělaly hodně škody. Zkontrolujte i komín a hromosvod. U otevřeného komína zvažte stříšku či ochranný kryt proti nečistotám a sněhu.
7. Zahrada
V neposlední řadě zazimujte veškeré zahradní nářadí i nábytek. Ze sekačky na trávu a jiného nářadí vylijte benzín, promažte motor a uskladněte na místo, kde bude nářadí v bezpečí. Vypusťte vodu z hadic a pro jistotu vše ještě jednou zkontrolujte – chatu i zahradu.
Samozřejmě nezapomeňte chatu pojistit a zabezpečit proti zlodějům. Můžete také požádat starousedlíky, aby chatu přišli někdy zkontrolovat.