O unikátní architektonický počin se postaral muž, jehož dům se otáčí do všech světových stran

Fotografie: Dennis Jarvis / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Stavba, která zaujala svět architektury – srbský mistr postavil dům, jenž může měnit svou polohu. Revoluční koncept nejen splnil manželčino přání.

Zajímavý a jedinečný projekt získává pozornost ve světě architektury. Srbský mistr postavil dům, který zaujme svým neobvyklým charakterem – může se otáčet. To není jen architektonická kuriozita, ale také praktické řešení pro jeho manželku, jež měla dvojznačné preference ohledně výhledu.

Dům, který neustále hledá nové výhledy

Dům, o němž se zmiňuje celý region, má rozlohu 100 metrů čtverečních a nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu. Co ho však opravdu odlišuje, je jeho schopnost otáčet se. Jeho majitel, nadšený mistr z oblasti Nové Gradišky v Chorvatsku, představil nevšední koncept, který mění perspektivy a způsobuje, že každý moment uvnitř domu je zcela unikátní.

Tento inovativní projekt má významný základ – uspokojit přání jeho manželky. Ta dlouho váhala mezi tím, zda by měla mít výhled na silnici, nebo do zahrady. Mistr se rozhodl toto dilema vyřešit radikálním způsobem. Dům se otáčí díky systému poháněnému elektřinou. Možnost otáčení je nastavitelná a může dosáhnout od jedné otáčky za 22 sekund až po jednu otáčku za 24 hodin.

Technologický zázrak v praxi

Ačkoli vnitřní otáčení může být spojováno s obavami z praskání nebo poškození, majitel tvrdí, že konstrukce je zabezpečena a neexistuje reálné riziko poškození domu. Pro pohyb domu je využito 12 válečků z vojenského transportéru, každý zvládne unést až pět tun váhy. Pevná konstrukce domu dovoluje pohybovat se tak, aby se dům za žádných okolností nerozpadl.

Dům z recyklovaných materiálů spojuje krásu i praktičnost. Interiér ze dřeva je třešničkou na dortu

Základní myšlenka tohoto domu překračuje běžné hranice architektury. Dynamický pohyb a proměnlivý výhled dávají obyvatelům nový způsob vnímání svého prostředí. Tato novátorská stavba dokazuje, že architektura může být mnohem více než jen statickou strukturou. Je to vizionářský přístup, který nám předvádí, jak mohou technologie a design spojit síly a vytvořit něco opravdu ohromujícího.

Zdroj: Megasvet

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]