Praní prádla je nedílnou součástí života každé ženy, zejména pokud má malé dítě. Prádla je vždy dost a dostat se zkoušením k ideálnímu pracímu prášku a aviváži není samo o sobě jednoduché. A potom nastává další problém. Sušení. Jednou možností je sice sušička, ale na tu mnoho lidí nemá místo, nebo ji jednoduše nechce. V domě jistě místo najdete, ale v bytě to může být problém.
Proč nesušit uvnitř?
Důvody jsou poměrně prosté a vážné zároveň. Možná už jste hlavní důvody od někoho slyšeli. Hlavním problémem je, že tím negativně ovlivňujete své zdraví. Při sušení uvnitř bytu i domu podporujete zvyšování vlhkosti. To neodmyslitelně vede k tvorbě plísní, které mohou být skutečně nebezpečné. Některé z nich zasahují i plíce a pro alergika nebo astmatika jde o vážný problém. Způsobují ale i další onemocnění jako je:
-
kašel,
-
chřipka,
-
dušnost,
-
plicní infekce a mnoho dalších.
Vdechování plísní rozhodně není pro vaše zdraví nic dobrého v žádném případě. Může vám vážně poškodit nejen plíce, ale také snížit funkčnost imunitního systému. Budete proto mnohem více nemocní. Z toho důvodu je ideální sušit prádlo venku na slunci, které ničí některé patogenní organismy. Navíc jde o přirozenou, zdravou a ekologickou variantu.
Co dělat, když nemáte jinou možnost?
Máte-li skutečně malý byt, anebo nemáte možnost sušit prádlo např. na zahradě, nezoufejte. Existuje pár osvědčených tipů, díky kterým se můžete vlhkosti v bytě zbavit. První je velmi jednoduchý. Hodně větrejte. Každý den otevřete okna minimálně na deset minut, zejména v teplém počasí to může být klidně mnohem déle.
Pořiďte si pohlcovače vlhkosti. Zakoupíte je prakticky v každém větším obchodě, a to včetně supermarketů. Náplně v nich vydrží několik měsíců, poté je musíte vyměnit za jiné. Většinou jsou velmi malé, takže nebudou nikde překážet. Poslední možností je pořídit si rostliny, které absorbují vlhkost. Jde především o orchideje, anebo některý druh tropické kapradiny.
První záchrana při vytvoření plísně
Pokud předchozí nepomohlo, anebo již doma plíseň máte, musíte se jí pochopitelně zbavit. Použít na to můžete chemické přípravky, ale existuje i přírodní způsob. V případě stěn použijte směs octu a demineralizované vody, kterou zdi vydrhnete. U oblečení naopak pomůže je otřít směsí půl litru citronové šťávy a lžičkou soli. Nechte směs působit pár minut a poté oblečení vyperte.