Někdo se raději koupe, jiný dává přednost sprše a další volí mezi vanou a sprchou zkrátka podle času nebo nálady. Jak sprchování, tak koupání má své klady i zápory. Na toto téma by se dalo velmi dlouze diskutovat. My vám dnes však přinášíme tři důvody, proč dát přednost vaně, když se budete rozhodovat mezi sprchou a pobytem ve vaně.
Výživa pro pokožku
Sprcha je spíš o tom, že se namydlíme a opláchneme. I když používáme různé sprchové přípravky, které mají nějaké výhody pro pokožku, tak to není totéž, co delší pobyt ve vaně, kde můžeme nasypat jedlou sodu, která podporuje detoxikaci, nalít olej nebo mléko, přidat syrovátku, med, bylinky a další přísady. Zkrátka koupání je z pohledu výživy pokožky lepší. Možná namítnete, že se dá po osprchování nanést na pokožku krém, ale to není totéž. Absorpční schopnosti pokožky, když jsme ve vaně plné vody, jsou úplně jiné. Mimo to hned na toto téma navazuje druhý důvod. Nejde totiž jen o pokožku, ale uvolnění celého těla. Do vany si můžeme přidat bylinky, éterické oleje, epsomskou sůl a jiné přísady, které uvolňují bolavé svaly.
Uvolnění těla a úleva od bolesti
Kolikrát se jdeme do vany plné příjemně teplé vody natáhnout cíleně, protože víme, že teplá voda pomáhá od různých typů bolesti. Ať už je to bolest zad, ramene, nohou, kloubů, svalů, břicha. Účinek lze umocnit ještě přidáním nějakého přípravku, který pomáhá s uvolňováním a odstraňováním bolesti. Mimo bolesti je taková teplá koupel výtečná i jako rituál před spaním pro ty, co špatně usínají. Koupel uvolňuje tělo i mysl, odstraňuje stres. A tím jsme u třetího důvodu: relaxace.
Relaxační faktor
Příjemná teplá koupel může být skvělý způsob, jak se uvolnit po náročném dni. Je to odměna za to, že jsme to vše zvládli. Koupel si můžeme zpříjemnit i poslechem příjemné hudby, přidáním svíček či lampiček do koupelny, příjemnou vůní, do vany si můžeme vzít i bylinkový čaj, kávu nebo skleničku vína a oblíbenou knížku. A tím relaxovat, odpočívat, prohřívat kosti a celkově se uvolnit.
Obrázek: dconheels, sfstation