Džungle ve vašem domově! Jaké prvky zvolit, když chcete doma divočinu?

Retro tapeta v ložnici s džunglí

Tapety jsou velice zajímavou možností, jak oživit váš interiér. Pokud máte místnosti, které chcete rozveselit, jednou z nejlepších možností, jak to udělat, jsou právě tapety a fototapety. V závislosti na vybraném vzoru mohou plnit stejnou funkci, jako třeba nástěnná dekorace. Rozhodně si nepředstavujte zastaralý typ fototapety, který byl v různých kytičkových vzorech. Současné tapety totiž nabízí i natolik moderní vzory, jako je právě motiv džungle.

Tapeta džungle

Vzor si můžete vybrat podle svého vkusu. A nemusíte se bát, tapeta džungle rozhodně nemusí být jen divoká, vyvedená v celé spoustě barev. I když takové tapety určitě seženete, můžete si zvolit i ty, které jsou méně nápadné, vyvedené v pastelových barvách a pouze znázorňující motivy divoké džungle. Není tedy pravdou, že tento vzor je určen jen pro ty odvážné. Velice dobře jej sladíte také s prvky takových místností, jako jsou například obývací pokoj. Další inspirace v sekci https://myloview.cz/fototapety/podle-kategorie/krajiny/dzungle/ 

Tapeta jungle

Při výběru zajímavějších motivů, mezi které tapeta jungle bezpochyby patří, je třeba být ale opatrnější. Ono totiž na obrazovce počítače může tapeta vypadat trochu jinak, než ve skutečnosti. Nenápadný vzor může být více nápadný, než se na první pohled zdálo a naopak. 

Fototapeta jungle

Jestliže nechcete mít džungli po všech stěnách pokoje, můžete zvolit o něco decentnější variantu, a tou je právě fototapeta jungle. Díky ní můžete získat menší prostor vyzdobený divočejším vzorem a získat tak v místnosti ohnisko, která na sebe bude poutat pozornost. Některé fototapety, zejména v 3D provedení, mohou opticky zvětšit jakoukoli místnost. Motiv jungle můžete podpořit přidáním dalších prvků. Například různý zarámovaný hmyz, jako jsou například pavouci nebo rostliny s velkými listy a úctyhodných rozměrů. Tyto a další dekorace najdete na adrese https://myloview.cz/ 

Výběr tapety podle místnosti

I když by bylo skvělé, kdybychom se mohli řídit pouze tím, co se nám líbí, některé věci mají svá specifika. A mezi nimi jsou i tapety a fototapety. Při jejich výběru je třeba zvážit, do jaké místnosti mají být určeny a dle tohohle hlediska volit materiál fototapety. Zde jsou možnosti, z kterých můžete vybírat:

  • Vinylové tapety jsou skvělé v tom, že jsou omyvatelné a velmi odolné vůči oděru. Používáme je tak do koupelny, kuchyně nebo dokonce technických místností. Protože jsou ale neprodyšné, neměli bychom je používat v ložnici nebo dětském pokoji.
  • Vliesové tapety jsou další poměrně oblíbenou možností. Jsou totiž prodyšné, takže je můžete dát i do místností, kde se spí. Jejich aplikace je velice jednoduchá. Stejně tak dobře se jich zbavíte, až přijde čas je odstranit. Jsou částečně omyvatelné, takže do dětského pokojíčku ideální!
  • Papírové tapety patří mezi nejlevnější variantu. Jsou méně odolné vůči poškození a současně také neomyvatelné. Vzhledem k nízké ceně jsou ale velmi oblíbené, což znamená, že je najdete v celé spoustě nejrůznějších motivů. Jejich aplikace může je z uvedených materiálů nejproblematičtější.

Výběr tapety podle vzhledu

Jakmile si ujasníte, z čeho by tapeta měla být vyrobena, můžete se pustit do jejího výběru. I zde ale platí několik málo pravidel, která se vyplatí respektovat. Tak například do malých místností je vhodné použít světlejší a jasné barvy. Opticky zvětšit prostor umí i 3D obrazové tapety. U velkých místností pak můžete vybírat i tmavější odstíny tapet. Volíte-li pruhy, pamatujte, že ty vodorovné opticky prostor rozšíří, na druhou stranu ale vytvoří iluzi nižšího pokoje. Svislé pruhy vytvoří na oko vyšší, ale méně prostorné místnosti.

Fototapeta s džunglí a psem v obývacím pokoji

Výběr tapety podle barvy

Základ už byl řečen: menší místnosti by měly mít světlé barvy, protože ty opticky zvětšují. Kromě toho, jakou barvu preferujete, byste při výběru barvy tapety měli vzít v potaz také to, jakou barvu mají další prvky interiéru, jako je podlaha, koberec i to, jak je nebo není pokoj světlý. Světlost pokoje může být dána jeho orientací na určitou světovou stranu. Pokud máte pokoj, který je zařízený tmavým nábytkem, je dobré zvolit světlou tapetu, která bude mít i ozdobný vzorek světlé barvy.