Vyvarujte se nejčastějších chyb a omylů při pěstování česneku. Výsledkem bude bohatá úroda

V červenci česnek zasazený v zimě přestává růst v oblasti kořenů a začíná shromažďovat živiny ve stroužcích. Pokud toužíte po sklizni česneků s opravdu velkými hlavičkami, který vydrží celou zimu, čtěte dál. Nyní totiž nastává období, kdy mu musíte věnovat péči. Není to nic těžkého a vaše snaha se vám mnohonásobně vyplatí.

Jak zalévat a hnojit

Po každém zalití je dobré lehce nakypřit půdu a odstranit plevel z okolí česneku. Na pravidelné zalévání si dejte pozor. Nedostatek vláhy má za následek malé a vyschlé hlavičky. To může nepříznivě ovlivnit jak samotnou sklizeň, tak následné skladování během zimního období.

  • 3–4 týdny před sklizní zalévejte méně
  • týden před sklizní přestaňte zalévat zcela
  • předtím zalívejte jednou až dvakrát týdně v závislosti na počasí

Dodržujte tato pravidla. Vláha je důležitá, ale nic se nemá přehánět. Jde o postupy zkušených pěstitelů. Nebojte se česnek týden před sklizením vůbec nezalévat. Prospějete mu a samotná sklizeň bude pro vás jednodušší.

Pokud zelené výhonky přestaly růst, přestaňte používat hnojiva obsahující nitrogen. Česnek je přestane přijímat. To ale neznamená, že s hnojivem musíte přestat nadobro. Stále máte možnost růst malinko popohnat. Pořiďte si hnojiva s fosforem.

Pozor na zelené výhonky

Když dosáhnou zelené výhonky 10 až 15 centimetrů, nastal čas je odstranit. Pokud byste je nechali růst dál, začali by spotřebovávat živiny z rostliny. Stroužky by pak z nedostatku byly malé, a to znamená i menší hlavičky.

Výhonky můžete ulomit či odstranit nůžkami. Je lepší se jich zbavit po ránu, kdy je rostlina dostatečně vyživená a má v sobě hodně vláhy. Výhonky bude jednodušší odstranit a do druhého dne se rána na rostlině zahojí. Ulomte je či uřízněte hodně co nejblíže u hlavičky česneku – okolo jednoho až dvou centimetrů.

Pozor-nezbavujte se jich. Jsou velmi chutné! Česnekové výhonky můžete přidat do salátů, sendvičů, na pizzu, maso, sýr či do omáček. Vašemu oblíbenému jídlu přidáte chuť navíc a šmrnc. Výhonky jsou navíc plné zdravých vitamínů a minerálů.

Škůdci a nemoci

S těmito problémy se bohužel občas potýká každý zahrádkář a pěstitel. Pokud jeho listy zežloutnou, není důvod k panice. Situace se dá zachránit. Pokud se ale listy zkroutí, vysuší, zdeformují a vy jasně vidíte, že je rostlina nezdravá, pak váš česnek byl nejspíše napaden a je v ohrožení.

Listy česneku zežloutnou nejčastěji kvůli namrznutí rostliny. Příčinou může být také to, že jste ho zasadili příliš mělko. Pokud vám česnek trochu přimrzl, můžete ho probrat stimulanty jako je epin či zircon.

Pokud česnek pěstujete na místě, kde je hodně podzemní vody, vaše rostlina může trpět na příliš velké množství vláhy. Zasaďte ji tedy například do plachet či igelitu, který naplníte velkým množstvím hlíny.

Fotografie: DepositPhotos

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]