Jak na jahody bez škůdců. Dejte na rady zkušených zahrádkářů

Jahody patří mezi nejoblíbenější ovoce. Navíc si je můžete snadno vypěstovat i v domácích podmínkách. Ale ať už jahody pěstujete na zahrádce, ve skleníku nebo v truhlících na balkoně, měli byste je chránit před jejich přirozenými škůdci. Ti vás jinak mohou o úrodu úplně připravit. V našem dnešním článku vám poradíme, jak na to.

Nejde jen o plody

Mezi zahrádkáři se v minulosti rozšířil mýtus, že škůdci napadají pouze plody, ale není tomu tak. Stejně jako své rostlinky musíte zalévat a hnojit po celou dobu jejich pěstování, měli byste je také bránit před škůdci, kteří mohou napadnout už první jarní výhonky jahodníku. Pro jednotlivé fáze pěstování platí tato pravidla:

  • Jahody nesázejte do půdy, ve které jste dříve pěstovali rostliny napadané stejnými škůdci. Mluvíme-li o v České republice běžně pěstovaných rostlinách, jde například o brambory, rajčata nebo lilek.
  • Vyberte si správnou odrůdu s ohledem na podmínky, v nichž jahody pěstujete. Podobně jako u jiných oblíbených rostlin je výběr velmi široký.
  • Udržujte mezi jednotlivými rostlinkami zdravé rozestupy, ty by měly být zhruba třiceticentimetrové. Pokud jsou jahodníky příliš blízko u sebe a jeden z nich je napaden nějakou nemocí, snadno se rozšíří i na ostatní.
  • Jahody pravidelně přesazujte, nejméně jednou za tři roky. Tak dlouho totiž trvá hmyzu a dalším parazitům, než si vaše jahodníky najdou a namnoží se u nich.

  • Plevel likvidujte včas, ušetříte si tím spoustu práce později. Při včasném zásahu navíc pravděpodobně nebudete potřebovat chemické postřiky.

Nosatci

Nosatci jsou až půl centimetru velcí brouci, kteří se živí řapíky listů, květy a některé druhy nosatců také kořeny jahodníku. Že hodují na vašich jahodách, poznáte snadno podle fleků na listech, které připomínají popáleniny. Zbavíte se jich snadno pomocí vhodného pesticidu, který zakoupíte v libovolném zahradnictví.

Jahodoví roztoči

Na rozdíl od nosatců roztoče pouhým okem nezahlédnete. Jejich přítomnost prozradí zvrásněné listy, které postupně žloutnou. Někdy mohou být na omak mastné. Pokud jsou vaše rostliny napadeny, okamžitě všechny zdravé přesaďte jinam, ale ne k jiným jahodníkům. Napadené rostliny bude třeba ošetřit postřikem, případně zlikvidovat, pokud jste nákazu odhalili pozdě.

Plísně

Plísní, které mohou jahody napadnout, je celá řada. Znovu platí, že je třeba nákazu odhalit včas a všechny nenapadené rostliny přesadit do bezpečí. Plíseň se většinou projeví bílým, šedým, hnědým nebo načernalým povlakem, který může zasáhnout listy i plody. Některé plísně napadají kořeny a poznáte je, až když začne rostlina chřadnout. Proti plísni je třeba bojovat chemickým postřikem.

Krtci

Pokud pěstujete jahody nebo cokoli jiného na zahradě, asi víte, že krtci dovedou v kořenových systémech vašich rostlin nadělat pořádnou paseku. Jahody mohou vinou krtků i úplně uschnout. Při boji s krtky můžete využít mnoha na trhu dostupných prostředků, někteří zahradníci však tvrdí, že na zahradě stačí nechat pobývat psa nebo kočku – krtci šelmu vycítí a budou se před ní mít na pozoru.

Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]