Ekologické čisticí prostředky za pár korun. Připravit je zvládne každý a jejich čistící síla je srovnatelná s těmi z obchodu

Fotografie: Freepik

Komerční prací prostředky jsou plné chemie, ale udělají svoji práci dobře. Na druhé straně jsou ale pro naše zdraví škodlivé. Ohledně dětí musíte být obzvlášť opatrní, protože by se jim čisticí prostředky vůbec neměli dostat do rukou. S přísadami, které budete potřebovat na úklid, ale můžete své děti zabezpečit a učinit opatření, aby se jim nestalo.

Ekologické prostředky si snadno vyrobíte doma

Úklid baví jen malou hrstku z nás. Je to nudná činnost, navíc se hrabete ve špíně, musíte čistit vanu, podlahy, utírat prachy. Existuje ale alternativa, díky které si prostředky na úklid vyrobíte v klidu doma a nebudete se muset honit do obchodů, pokud vám zrovna nějaký dojde. Navíc nejsou plné chemií, takže ušetříte i životní prostředí.

I když dnes existují produkty na každý druh nábytku zvlášť, i jeden univerzální odvede dobrou práci. Nemusíte mít doma plný šuplík přípravků na okna, zrcadla, sporák nebo podlahu. I když odstraňují mastnotu, nečistoty, dodávají lesk i aroma, domácí prostředky jsou lepší pro životní prostředí i vaši peněženku.

Pokud má člověk slabší imunitní systém, může se objevit alergická reakce nebo ekzém. Jestli toxické látky dýcháte, mohou také vyvolat některá onemocnění. V článku najdete tři recepty na zdravé domácí produkty, díky kterým si usnadníte úklid.

Na ucpané odpady pomůže jedlá soda

Do ucpaného odtoku nalijte 0,5 hrnku běžné jedlé sody. Smíchejte sklenici stolního octa s citronovou šťávou z poloviny citronu. Následnou směs nalijte do odtoku. Nechte působit asi 5 minut, dokud bude směs pěnit. Poté odtok důkladně propláchněte velkým množstvím vody.

Domácí osvěžovač vzduchu si snadno vyrobíte z vody, kterou dejte vařit. Přidejte do ní kůru z jednoho citronu a jednu čajovou lžičku skořice. Vůně se bude linout po celém domě a také dlouho vydrží. Tyčinku skořice můžete přilepit na okraj misky.

Fotografie: Pixabay

Univerzální čistič si připravíte pomocí:

  • ¼ hrnku octa
  • ½ hrnku jedlé sody
  • 2 litrů vody

Stačí pouze smíchat suroviny a tuto směs použít na všechny omyvatelné povrchy v kuchyni nebo koupelně. Navíc se může hodit i na utírání prachu. Tento univerzální čistič si můžete vyrobit i do zásoby nebo jím obdarovat svoje známé, pokud o nich víte, že preferují zdravý životní styl a domácí nechemické prostředky u nich mají své místo.