Tento ekologicky udržitelný dům je velkým unikátem, který může ukazovat na možný směr ve stavebnictví. A to v zájmu přírody. Jeho charakteristikou je totiž fakt, že byl vyroben v podstatě z odpadu. Tedy abychom byli konkrétní, tak vznikl z vedlejších produktů, které vznikají během těžby. Tím dále nezatěžují prostředí, jelikož jsou dále využívány.
Koncept oběhového hospodářství
Tento ekologicky udržitelný dům ukazuje na to, že koncept oběhového hospodářství skutečně může reálně fungovat. Cílem bylo vymyslet využití pro vedlejší produkty, které vznikají v místě těžby železné rudy. Hledalo se řešení, jak by se dal vzniklý odpad efektivně využít k něčemu praktickému. Na řešení celé této unikátní výzvy pracovalo 30 lidí. Jak je vidět, vše se povedlo.
Povedený a stylový dům
Lepší využití pro odpad snad ani být nemohlo. Díky unikátním postupům a nápadům mohl vzniknout dům o ploše 45 metrů čtverečných, který zaujme jak tím, z čeho je vyrobený, tak tím, jak vypadá. Podepsal se na něm architekt Gustavo Penna, který měl za úkol najít optimální kombinaci mezi využitím přírodních produktů a mezi využitím odpadových produktů. A povedlo se.
Zajímavý a kvalitní
Nejenom, že se jedná o dům, který dobře vypadá. Má být také kvalitní, jelikož vedlejší produkty vzniklé při těžbě rudy jsou při správném zpracování velmi unikátní co do jejich fyzikálních vlastností, dům tak nabízí jistotu kvality a jistě do budoucna také dlouhé životnosti. Zatím sice vznikl jenom jeden, ale ten je pomyslnou první vlaštovkou, která ukazuje, jak by ekologicky udržitelné domy mohly v budoucnu vypadat.
Minimalizace vlivu těžby
Bez těžby se patrně nikdy neobejdeme, ale díky využití vedlejších produktů, které při ní vznikají se dá její vliv na životní prostředí minimalizovat. Tento příklad je zatím nejefektivnější, jelikož z odpadu může být vybudováno něco, co dnes každý člověk potřebuje a bez čeho se žádný člověk v podstatě nemůže obejít.