Epilepsie může postihnout i vašeho čtyřnohého miláčka. Pomozte svému psovi, když ho postihne záchvat

Fotografie: Depositphotos

Když si člověk pořídí psa, přinese mu do života bohužel nejen radost, ale také různé starosti, třeba když zrovna onemocní.

Epilepsií mohou trpět nejen lidé, ale i zvířata. A málokdo ví, že jde o jedno z nejčastějších neurologických onemocnění psů. Každý majitel pejska se asi zděsí, když jejich mazlíček najednou upadne, ztratí vědomí a dostane křeče. Vyplatí se tedy vědět, jak se v takovéto situaci zachovat a zmírnit tak pejskovi jeho utrpení. Co byste tedy měli dělat?

Co způsobuje epilepsii u psů

Psí záchvat není nemoc, ale spíše příznak poruchy funkce mozku, při níž dochází k narušeným, trhaným, nekontrolovatelným a náhlým výbojům jednotlivých skupin neuronů. U psů existují dva druhy epilepsie – epilepsie idiopatická (primární) a symptomatická (sekundární). V případě prvním jsou tyto poruchy vrozené a geneticky podmíněné. Nejčastější je například u australských ovčaků, bíglů, border kolií nebo zlatých retrívrů.

Fotografie: Pixabay

Symptomatická epilepsie

Symptomatická epilepsie může být způsobena nějakým traumatem, infekcemi, degenerativními onemocněními, rakovinou nebo rostoucím hematomem. Tento záchvat může být způsoben i mimo mozek, například dysfunkcí jater nebo ledvin, hypoglykémií či srdečním onemocněním. Tento druh epilepsie se může objevit především u starších psů, kteří mají metabolické poruchy.

Jak poznat epileptický záchvat

Je určitě vhodné vědět, že epileptické záchvaty se u psů mohou objevit po celém těle, nebo mohou být lokální a postihnout určitou oblast, například tlapky. U částečných záchvatů rozhodně nedochází ke ztrátě vědomí, ale objevují se poruchy hybnosti, mezi něž patří například třes v obličeji nebo záškuby jednotlivých končetin a především poruchy chování, jako je třeba agrese, vytí nebo štěkání.

Existují tři fáze epilepsie

  • Prodromální fáze – Tato fáze trvá několik minut až hodin před tím, než dojde k záchvatu. Pes začne zřetelně měnit své chování, stává se hyperaktivním a vyhledává kontakt, nebo je na druhou stranu v depresi a všechny ignoruje. Pes je velice úzkostný a třese se, i když má vysokou teplotu.
  • Fáze záchvatu – Tato fáze je okamžik, kdy pes náhle dostane křeče, a trvá několik sekund až minut. Pes začne kulhat a padat do stran, může mít ztuhlé svaly a začne dělat plavecké pohyby. Při záchvatu velice často slintá a někdy zvrací, močí nebo se vyprazdňuje.
  • Postparoxysmální fáze – Může trvat několik hodin až několik dní a projevuje se různými způsoby. Zvíře může být jako omráčené a bývá velice zmatené, může chodit v kruzích a nebo z rohu do rohu. Také může odmítat jíst nebo se nekontrolovatelně pomočovat. Po těžkém záchvatu se může objevit slepota.
Fotografie: Pixabay

Jak pomoct psovi s epilepsií

Záchvat je velice nepříjemný nejen pro psa, ale i pro majitele, který se samozřejmě o svého psa bojí. V prvé řadě byste měli dbát na jeho bezpečnost a odstranit všechny předměty, o něž by se mohl poranit. Rozhodně byste ho neměli zvedat. Pod hlavu mu dejte deku, aby se do ní neuhodil. Nikdy mu nedávejte nic do tlamy a ani mu nevytahujte jazyk. Zvíře by vás totiž mohlo ošklivě pokousat.

Ujistěte se, že má váš mazlíček v blízkosti misku s vodou, aby se mohl ochladit. A pokud by se záchvat do 24 hodin opakoval, rozhodně na nic nečekejte a vezměte ho na veterinu, kde už mu poskytnou odbornou pomoc.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]