Tepelná čerpadla představují ekologický způsob vytápění a státy jejich prodej podporují dotacemi. EU teď ale rozhoduje o zákazu jedné jejich součásti.
Evropská unie se chystá v rámci ochrany klima naší Země rozhodnout o zákazu plynu, který se mimo jiné používá jako chladivo pro tepelná čerpadla. Co by to znamenalo pro běžného uživatele, který tepelné čerpadlo používá pro vytápění?
Za vším hledej plyn
Fluorované plyny, zkráceně F-plyny, jsou průmyslově využívanou látkou. Používají se například při výrobě tepelných čerpadel, kde fungují jako chladivo, ale i v jiných systémech, kde je potřeba ochlazovat nebo ohřívat, třeba i u klimatizací. Kromě toho se využívají i při přepravě zboží, které by jinak tak dlouho nevydrželo – typicky jídlo, ale také některé druhy léčiv. Zkrátka a dobře F-plyny jsou hojně využívanou surovinou. Jenomže…
Jak uvádí web Ministerstva životního prostředí, mají tyto plyny vadu na kráse. Pokud totiž uniknou do ovzduší, oteplují klima Země. V podstatě by se tedy dalo říct, že podporují globální oteplování. I když k úniku dochází jen ve výjimečných případech, EU zvažuje, že výrobu těchto plynů zakáže. Jenomže tím paradoxně ztíží život lidem s tepelným čerpadlem.
Co by znamenal zákaz F-plynů
Tepelná čerpadla jsou v posledních letech na vzestupu. Jsou považována za ekologický zdroj vytápění, podporuje je i mnoho dotačních programů, jak jsme radili na BydlímeÚtulně. K chlazení přístroje se ale používají výše zmíněné F-plyny, které EU zvažuje zakázat. A přestože někteří výrobci tepelných čerpadel podle EnergoŽrouti už přešli z F-plynů na propan, tato náhrada s sebou nese úskalí. Především je nutná složitější instalace čerpadla, rovněž využití není tak všestranné.
Jak snadno ušetříte za vytápění i chlazení domácnosti?
Pokud by EU odhlasovala zákaz F-plynů, bylo by to od roku 2027. Do předem stanovené lhůty by pak lidé, kteří používají tepelné čerpadlo, jež ke svému chlazení využívá F-plyny, museli začít využívat náhradu. Otázkou je, jaká náhrada by to byla. Je zřejmé, že zákaz by vyvolal zvýšenou poptávku i po plynových kotlech či těch na dřevo, což by vedlo k navýšení emisí v ovzduší.