Majitelé tepelných čerpadel by mohli mít levnější elektřinu. Rozjela se první jednání

Fotografie: Pixabay

Levnější tarif pro dodávky elektrické energie majitelům tepelných čerpadel chce vyjednat s úřady Asociace pro využití tepelných čerpadel.

V době vysokých cen elektřiny byla tepelná čerpadla poměrně výhodným zdrojem vytápění oproti použití plynu nebo elektřiny. Avšak od nového roku náklady na provoz tepelných čerpadel stouply. A to kvůli nárůstu regulované složky ceny elektřiny. To se ovšem nelíbí majitelům tepelných čerpadel, sděluje web SeznamZprávy. Proto by Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ) pro ně ráda vyjednala výhodu, kterou by bylo právě snížení ceny elektřiny, nejlépe levnější tarif. Asociace o svém požadavku jednala s Ministerstvem průmyslu a obchodu i s Energetickým regulačním úřadem.

Jednání zatím nejsou u konce

Z daného jednání vyplývá, že zúčastněné strany mají zájem o to, aby tepelná čerpadla patřila k nejvýhodnějším zdrojům vytápění. Avšak levnější regulovaná cena elektřiny pro určitou část klientů se výše jmenovaným úřadům nelíbí, a tak je pravděpodobné, že ke splnění tohoto požadavku nejspíš ani nedojde. Dané řešení totiž nepovažují ani za vhodné, ani za systémové. Rozdíl výdajů by totiž museli pokrýt ostatní spotřebitelé. Což prakticky znamená, že zatímco by jedněm cena elektrického proudu klesla, ostatním by podražila.

A to se nebude líbit nejen úřadům, ale také těm odběratelům, kteří si tepelná čerpadla nechtějí nebo nemohou instalovat. Vždyť tepelná čerpadla nejsou použitelná všude – u některých rodinných domů nelze tuto alternativu ani technicky a technologicky provést. A tak je zapotřebí čekat na další jednání, která majitelům tepelných čerpadel mohou nějakou úlevu přinést, avšak ne na úkor ostatních odběratelů elektřiny.

Pořízení tepelného čerpadla s sebou nese i rizika. Může být i poddimenzované a neservisovatelné

Nárůst ceny za elektřinu

Došlo totiž k výraznému růstu distribuční složky, jak zmiňuje web Echo24. Ta je vázaná na každou spotřebovanou megawatthodinu. Meziroční nárůst této složky bude u dvou největších distributorů přesahovat sto procent. Společnost ČEZ má mít nárůst 143 procent. Zatímco vloni u této společnosti činila distribuční složka necelých 180 korun za megawatthodinu, letos bude mířit až ke 438 korunám.

Majitelé čerpadel chtějí levnější tarif

Fotografie: Piisamson / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Jednou z možností, jak finančně ulevit majitelům tepelných čerpadel, jsou případné úpravy souvisejících dotačních titulů, především investičních dotací. Aby bylo možné volit tuto cestu, je třeba, aby se do jednání zapojilo také Ministerstvo životního prostředí. Tomu rozhodování o dotacích na pořizování tepelných čerpadel přísluší. „Tepelná čerpadla jsou efektivním prostředkem k vytápění a Ministerstvo životního prostředí chce být aktivně zapojeno do této debaty, aby tepelná čerpadla nebyla znevýhodňována,“ uvedl dle SeznamZprávy ministr životního prostředí Petr Hladík.

A tak Asociace stále doufá, že se jí podaří sjednat slevy alespoň pro čerpadla smart gride, která přispívají k regulaci elektrické soustavy. O principech fungování tepelných čerpadel jsme na BydlímeÚtulně psali nedávno.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*