Fotovoltaika bude v Česku povinná i u rodinných domů. Evropská unie přišla s přísným nařízením

Fotografie: Freepik

Solární revoluce by měla vypuknout již v příštím roce. Za 25 let by v EU neměla být jediná budova (kromě historických objektů) bez fotovoltaiky.

Evropská unie učinila zásadní krok směrem k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. Evropský parlament schválil změnu stavební směrnice, ta nyní vyžaduje, aby do roku 2030 byly všechny nové budovy vybaveny fotovoltaickými panely. Tento legislativní krok reflektuje rostoucí poptávku veřejnosti po čistších zdrojích energie a snahu o snížení závislosti na fosilních palivech. A také ukončení závislosti EU na dovozech plynu a ropy z Ruska.

Fotovoltaika jako jedno z možných řešení

Povinná instalace fotovoltaických panelů nejen na nové domy, ale postupně i na stávající budovy, je hlavním krokem k dosažení těchto cílů. Bude mít však dalekosáhlé důsledky pro budoucí výstavbu a energetickou politiku v Evropské unii. A pro kapsu občanů. Komerčních a veřejných budov se povinnost týká už od roku 2025, výstavby RD od roku 2029, píše web CNNPrimaNews. Do roku 2050 pak budou muset být solární elektrárny nejspíš úplně na všech budovách v Evropské unii. Výjimku budou mít jen historické stavby.

Solární revoluce má tedy vypuknout už příští rok. Prakticky to znamená, že od příštího roku se musí na nové stavby obchodů, úřadů či dalších komerčních budov instalovat solární systémy. Od roku 2029 se zřejmě nepostaví jediný rodinný či bytový dům bez fotovoltaiky a během dalších dvaceti let ji budou muset mít všechny budovy. Vlasy na hlavě se z toho ježí hlavně architektům, uvádí web TN – jak asi budou města a vesnice vypadat?

Obytné budovy v ČR musí být do roku 2050 zcela bezemisní. Klíčem jsou i solární panely a biomasa

Podle bruselských úředníků je to krok směrem k udržitelnější, ekologičtější a energeticky nezávislejší budoucnosti. Navíc má podnítit ekonomiku EU tím, že otevírá nové příležitosti pro inovace, vývoj technologií a vytváření pracovních míst v oblasti obnovitelné energie. Jednotlivé státy mají nyní dva roky na to, aby rozpracovaly směrnici podle místních podmínek. Vše by mělo dávat technický a ekonomický smysl.

Někdo se raduje, jiní jsou skeptičtí

Zatímco někteří politici vidí v nové směrnici šanci pro rozvoj stavebního průmyslu, jiní varují, že na ni stát připraven není. Povinnost fotovoltaiky bude totiž extrémně finančně nákladná. A názory se různí i mezi odborníky. Podle některých na to navíc není připravena rozvodná síť. A jiné to nebude ani po roce 2025. Druzí však tento názor nesdílejí.

Bez solárních panelů to v budoucnu asi nepůjde
Fotografie: Pixabay

A důležitá informace pro občany: aktuálně stojí fotovoltaika na rodinný dům zhruba půl milionu, z čehož necelou polovinu může majitel získat proplacenou od státu. Máte připravených 350 tisíc na to, abyste mohli vyhovět evropské směrnici? Na BydlímeÚtulně jsme již dříve napsali, že můžete od státu získat dotaci na fotovoltaiku.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*